Porovnání hypotečního trhu. Rozdíly mezi bankami jdou do statisíců

Rozdíly v ceně hypotéky jsou neuvěřitelné Foto: Rozdíly v ceně hypotéky jsou neuvěřitelnéFoto: thinkstock.com

Splácení hypotéky je dlouhodobý závazek, a tak se vyplatí výběr banky pečlivě zvážit. Rozdíly mezi nabídkami jsou neuvěřitelné...

V dnešní době se podle všeho vyplatí pořídit bydlení na hypotéku, nemáte-li jinou možnost. Lidé také často kupují nemovitost jako investici. Sazby úroků jsou na historickém minimu a podle odhadů tomu tak zřejmě bude i letos. Hypotéky jsou u nás také poměrně dobře spláceny. Problém se splácením má jen 2–3 procenta klientů bank, oproti spotřebitelským úvěrům, kde to je přes 10 procent. I přesto je hypotéka velký a dlouhodobý závazek a proto je na místě si dobře zvážit všechna pro a proti, srovnávat nabídky a zjistit si co nejvíce o podmínkách smlouvy. Důležité je zohlednit také to, že na výslednou cenu hypotéky má vliv mnoho faktorů (zdroj a výše příjmu, financovaná nemovitost, množství vlastních prostředků, případně spolužadatel a další).

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Až stotisícové rozdíly. 3 modelové příklady

Jak se mohou lišit nabídky, se můžete podívat v následujících tabulkách. Jedná se o orientační hodnoty, protože každá žádost je posuzována individuálně.

1. příklad (hodnota nemovitosti 1 800 000 Kč a 400 000 Kč vlastní prostředky = LTV 67 %, hodnota hypotéky je 1 400 000 Kč, splatnost 20 let)

 ---Měsíční splátkaCelkem se přeplatíRozdíl za 20 letZa 5 let fixace
Nejdražší nabídka8 259 Kč582 160 Kč343 200 Kč85 800 Kč
Nejlevnější nabídka6 829 Kč238 960 Kč --- ---
Rozdíl1 430 Kč --- --- ---

 

 

2. příklad (hodnota nemovitosti 3 000 000 Kč a 200 000 Kč vlastní prostředky = LTV 93 %, hodnota hypotéky je 2 800 000 Kč, splatnost 30 let)

---
Měsíční splátkaCelkem se přeplatíRozdíl za 30 letZa 5 let fixace
Nejdražší nabídka13 341 Kč2 002 760 Kč558 360 Kč93 060 Kč
Nejlevnější nabídka11 790 Kč1 444 400 Kč---
---
Rozdíl1 551 Kč---
---
---

 

Článek

Rodina se stěhuje do nového... Foto:

Jak financovat bydlení? Hypotéka vs. stavební spoření: Výhody a nevýhody

Plánujete koupit nebo rekonstruovat bydlení, ale chybí vám peníze? Možná zvažujete financování pomocí stavebního spoření nebo hypotéky. Jaký způsob zvolit? Sepsali jsme...

 

3. příklad: (hodnota nemovitosti 2 300 000 Kč a 300 000 Kč vlastní prostředky, hodnota hypotéky 2 000 000 Kč, splatnost 25 let)

---
Měsíční splátkaCelkem se přeplatíRozdíl za 25 letZa 5 let fixace
Nejdražší nabídka10 586 Kč1 175 800 Kč635 400 Kč127 080 Kč
Nejlevnější nabídka8 468 Kč540 400 Kč---
---
Rozdíl2 118 Kč---
---
---

 

Článek

Co s hypotékou a bytem po svatbě? Foto:

CO DĚLAT, KDYŽ... mám hypotéku a po svatbě chceme vlastnit byt společně?

Hypotéku na byt, dům, pozemek či chatu si běžně berou mladí lidé bez závazků. Co ale s dluhem a majetkem po svatbě? Jak ošetřit vlastnictví, pokud chcete, aby byla...

Proč jsou v nabídkách takové rozdíly?

Zásadní je v první řadě to, že do ceny banka zahrnuje několik faktorů:

  • Cenu zdrojů – tj. za kolik si banka umí sehnat peníze na trhu. Aktuálně v době nízkých úrokových sazeb to banka umí levně. Teď tedy spíš leží peníze na účtech a banka se je snaží jakkoliv zhodnotit, to znamená půjčit.
  • Riziko – každá banka posuzuje klienta a jeho schopnost splácet. Čím je klient rizikovější, tím vyšší má tzv. rizikový koeficient. Banky posuzují klienty podobně, ale jejich pohled na stejného klienta se může v některých případech lišit, a tím pádem i riziková přirážka.
  • Zisk – v neposlední řadě je to zisková přirážka. Banka si musí sazbu navýšit, aby generovala zisk a pokryla tím nejen své náklady na provoz. Pobočky, zaměstnance, ale také zisk, který potřebuje svým akcionářům generovat.

Článek

Finanční porada - Hypotéka Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Uvažujete o hypotéce? Pak vás asi napadla stejná otázka, jako řadu našich čtenářů. Na jak velkou hypotéku vůbec dosáhnu? Základní kritéria, od čeho se odvíjí výše úvěru,...

(Ne)průhledné triky k různým cenám...

  1. Aby tedy banka splnila své dlouhodobé plány, potřebuje lidem půjčovat. Často si tak sníží zisk, aby půjčila víc. Sníží sazby nebo odpustí poplatky.
  2. Banka chce půjčovat „strategicky“, a to znamená, že na konkrétní hypotéku poskytne „lepší sazbu“, protože daného klienta chce získat nebo chce vyjít vstříc získateli, který klienta přivedl.
  3. Slevy nejsou plošné, ale nastavené na konkrétní typy klientů, v době konkrétních marketingových akcí nebo pro konkrétní distribuční kanál.

Článek

Budou půjčky bezpečnější? Foto:

Konec rizikových úvěrů? Zákon limituje sankce, dovolí splatit dřív hypotéku

Zásadní změnu k lepšímu přinese v nejbližších měsících českým spotřebitelům nový zákon o úvěrech. Úprava, která má mimo jiné zabránit nebankovním společnostem likvidovat...

Co se chystá nového?

Pokud už hypotéku máte, vyplatí se před koncem fixace začít sledovat nabídky jiných bank (dle připravovaného zákona bude klient ze současné banky informován o konci fixace v dřívějším termínu než nyní. Teď je to jeden měsíc, mají to být tři měsíce. Další navrhované změny se týkají možného předčasného splacení bez sankcí i v průběhu fixace (vždy až 20 procent objemu za rok).

 

Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Co všechno nás čeká v roce 2016 ve finanční oblasti? Co zdraží, co zlevní a jaké nové zákonné povinnosti začnou platit? To zjistíte v našem SPECIÁLU:

Speciál: Peníze v roce 2016 Foto:

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama