Nemovitosti zdražují. Důvod? Levné hypotéky, kterými si lidé zajišťují i příjem

Řada lidí si kupuje byty jako investici Foto: Řada lidí si kupuje byty jako investiciFoto: www.thinkstock.com

Objem hypoték roste a lidé si je už nesjednávají jen na pořízení vlastního bydlení. Byty a domy často kupují jako investici a následně je pronajímají. A výsledek? Rostou i ceny nemovitostí...

Hypoteční banky v lednu poskytly přesně 5 912 hypoték. Počet uzavřených smluv je v podstatě stejný, jako ve stejném měsíci v roce 2014, nicméně roste množství půjčených peněz. Celková hodnota sjednaných hypotéčních úvěrů vzrostla o více než dvě miliardy korun, což je 23procentní nárůst. „Celkový objem poskytnutých hypoték vystoupal na 12,65 miliardy korun, což je nové lednové maximum a další měsíční rekord v řadě,“ říká analytik Prima Rádce Michal Koubek. Důvodem takového nárůstu je podle něj prudký nárůst průměrné částky, kterou si lidé půjčují. Zatímco v předchozích letech si žadatelé o úvěr na nemovitost v průměru půjčovali maximálně 1,7 milionu korun, letos to bylo 2,14 milionu korun. Tedy ještě o 226 tisíc korun víc než loni v prosinci, což byl dosavadní rekord.

DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější hypotéku na trhu. Úroky od 1,69 %

Ceny nemovitostí rostou. Pomalu, ale jistě

A jaké jsou důvody toho rozsáhlého zadlužování? Jsou to i extrémně nízké úrokové sazby hypoték, které umožňují dosáhnout žadatelům na vyšší částky úvěrů než dřív a zároveň velice dobrá dostupnost a cena hypoték na celou pořizovací cenu nemovitosti. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték v lednu stagnovala na 2,06 procenta. Fakt, že se lidé stále více a ochotně zadlužují kvůli bydlení, má ale jednoznačný dopad i na růst cen nemovitostí.

Článek

Finanční porada - Hypotéka Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Uvažujete o hypotéce? Pak vás asi napadla stejná otázka, jako řadu našich čtenářů. Na jak velkou hypotéku vůbec dosáhnu? Základní kritéria, od čeho se odvíjí výše úvěru,...

Pozor na tržní bublinu. Může prasknout

Podle realitních a finančních analytiků tak současná situace na trhu s nemovitostmi začíná v určitých ohledech vykazovat známky přehřátého trhu. Lidé by tak měli být dvakrát opatrní, aby nekupovali na dluh nemovitosti, jejíž hodnota je uměle nadhodnocena velkou poptávkou způsobenou levnými a dostupnými hypotékami. Může se totiž stát, že v momentě, kdy trh dosáhne svého vrcholu, nemovitostní bublina splaskne a lidem tak zůstane na krku vysoký hypotéční dluh za nemovitost, která „ze dne na den“ ztratila desítky procent na své hodnotě. Tento scénář je podle analytiků sice ještě daleko, rozhodně by s ním však měl už teď počítat každý, kdo má zájem investovat do nemovitostí prostřednictvím hypotéky.

Článek

Rozdíly v ceně hypotéky jsou neuvěřitelné Foto:

Porovnání hypotečního trhu. Rozdíly mezi bankami jdou do statisíců

Splácení hypotéky je dlouhodobý závazek, a tak se vyplatí výběr banky pečlivě zvážit. Rozdíly mezi nabídkami jsou neuvěřitelné...

Co ideálně dělat?

„Uvážlivým investorům se vlastně v tuto chvíli nabízejí dvě možnosti. Tou první je jednat rychle, dokud jsou ceny hypoték ještě nízko a ceny realit ještě nejsou tak vysoko, anebo počkat, až ceny realit dosáhnou svého vrcholu, spadnou, a teprve pak do nich investovat,“ uzavírá Michal Koubek.

NÁŠ TIP: Uvažujete o hypotéce? Zjistit, jestli na ni vůbec máte, vám v první řadě pomohou jednoduché kalkulačky. I my jednu takovou máme. Oslovili jsme banky na našem trhu a jejich nabídky najdete ve srovnávacím kalkulátoru. Všechny hypotéky najdete na jednom místě, nic to nestojí. Naopak veškeré porovnání je zdarma a vy navíc získáte okamžitý přehled, ze kterého můžete vybírat, nebo si alespoň situaci ujasnit. Celé porovnání vám zabere asi minutu.

 

Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama