Hypotéky na historickém minimu. I přes lákavé podmínky je nutná obezřetnost

I kvůli levným hypotékám roste cena nemovitostí... Foto: I kvůli levným hypotékám roste cena nemovitostí...Foto: thinkstock.com

K rostoucí obezřetnosti nabádají někteří ekonomové. Proč a na co si tedy dát pozor?

Sledujte Zprávy FTV Prima i online na: Prima PLAY - Zprávy.

 

Trend pokračuje. Úrokové sazby hypoték v Česku jsou opět na rekordním minimu. Průměrná sazba klesla v dubnu pod dvě procenta - na hodnotu 1,94 procenta. Takhle výhodné hypotéky by měly vydržet ještě několik měsíců. Extrémně nízké úrokové sazby Čechy stále lákají, žádají více i o hypotéky s delší fixací (ke stále nejoblíbenější 5-ti leté fixaci si klienti bank úroky "pojišťují" například i na 7 let). Nicméně zájem lidí oproti březnu mírně poklesl a v dubnu bylo sjednáno o 333 úvěrů na bydlení méně, než v předchozím měsíci. Na druhou stranu to, že jsou úroky tak nízko, umožňuje dosáhnout lidem i na vyšší částky úvěrů než dřív. Zatímco v předchozích letech si žadatelé o úvěr na nemovitost v průměru půjčovali maximálně 1,7 milionu korun, letos to bylo 2,14 milionu korun. Zároveň je také velice dobrá dostupnost a cena hypoték na celou pořizovací cenu nemovitosti.

DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější hypotéku na trhu. Úroky od 1,69 %

Pozor: Rostou ceny nemovitostí

Fakt, že se lidé stále více a ochotně zadlužují kvůli bydlení, má ale jednoznačný dopad i na růst cen nemovitostí. A podle některých realitních makléřů je proto k nákupu domu či bytu opravdu ten správný čas. "Nemovitosti vzrostly v průměru o 6,9 procenta a bude hůř. Ceny nemovitosti porostou s tím, že právě teď je levné si na ně půjčit peníze," říká realitní expert Tomáš Kučera.

Článek

Finanční porada - Hypotéka Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Uvažujete o hypotéce? Pak vás asi napadla stejná otázka, jako řadu našich čtenářů. Na jak velkou hypotéku vůbec dosáhnu? Základní kritéria, od čeho se odvíjí výše úvěru,...

Ne vždy může být hypotéka výhodná...

 

Pavel Štrunc Foto:

"Podle některých ekonomů je ale dobré být při pořízení nemovitosti obezřetný, investice do ní se totiž v budoucnu už nemusí vůbec vyplatit," zjistil reportér Zpráv FTV Prima Pavel Štrunc.

 

Má se to týkat hlavně těch, kteří rádi spekulují, nebo kupují nemovitost ne na bydlení, ale na investici. Proč? Ceny nemovitostí sice rostou, ceny nájemného ale nikoliv. A tady je zakopaný pes. Pokud pořídíte byt na investici s tím, že ho budete pronajímat , musíte počítat s tím, že nájmy jsou nízko a vložené peníze se vám tedy nemusí vrátit. "V posledním čtvrtletí loňského roku rostly ceny nemovitostí mnohem dynamičtěji, rychleji než ceny nájemného, které vzrostly jen velice nepatrně. Což může být signál přehřívání trhu nemovitostí," varuje ekonom Lukáš Kovanda z Roklen 24. Někteří investoři si totiž mohou říct, že reality se jim už nevyplatí a dají od nich ruce pryč. Pokud si to řekne nějaký významný hráč - trh to může citelně zasáhnout.

Článek

I s bytem na dluh můžete něco vydělat... Foto:

Být (tak trochu) rentiérem. Kolik vyděláte pronajímáním bytů? Modelové příklady

Spousta lidí hledá nájem, kterému dávají přednost před zadlužením. Alespoň v době studií nebo než si založí rodinu. Můžete vy vydělávat na tom, že jim bydlení poskytnete?...

Tržní bublina může prasknout

Lidé by tak měli být dvakrát opatrní, aby nekupovali na dluh nemovitosti, jejíž hodnota je uměle nadhodnocena velkou poptávkou způsobenou levnými a dostupnými hypotékami. Může se totiž stát, že v momentě, kdy trh dosáhne svého vrcholu, nemovitostní bublina splaskne a lidem tak zůstane na krku vysoký hypotéční dluh za nemovitost, která „ze dne na den“ ztratila desítky procent na své hodnotě. Tento scénář je podle analytiků sice ještě daleko, rozhodně by s ním však měl už teď počítat každý, kdo má zájem investovat do nemovitostí prostřednictvím hypotéky.

Článek

Rozdíly v ceně hypotéky jsou neuvěřitelné Foto:

Porovnání hypotečního trhu. Rozdíly mezi bankami jdou do statisíců

Splácení hypotéky je dlouhodobý závazek, a tak se vyplatí výběr banky pečlivě zvážit. Rozdíly mezi nabídkami jsou neuvěřitelné...

Co tady ideálně dělat?

„Uvážlivým investorům se vlastně v tuto chvíli nabízejí dvě možnosti. Tou první je jednat rychle, dokud jsou ceny hypoték ještě nízko a ceny realit ještě nejsou tak vysoko, anebo počkat, až ceny realit dosáhnou svého vrcholu, spadnou, a teprve pak do nich investovat,“ doporučuje finanční expert Prima Rádce Michal Koubek.

NÁŠ TIP: Uvažujete o hypotéce? Zjistit, jestli na ni vůbec máte, vám v první řadě pomohou jednoduché kalkulačky. I my jednu takovou máme. Oslovili jsme banky na našem trhu a jejich nabídky najdete ve srovnávacím kalkulátoru hypoték. Všechny hypotéky najdete na jednom místě, nic to nestojí. Naopak veškeré porovnání je zdarma a vy navíc získáte okamžitý přehled, ze kterého můžete vybírat, nebo si alespoň situaci ujasnit. Celé porovnání vám zabere asi minutu.

 

Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY Zprávy.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama