Hypotéka na vlastní pěst: 7 věcí, které je nutné vyřídit

Vyřídit hypotéku není úplně jednoduchá záležitost Foto: Vyřídit hypotéku není úplně jednoduchá záležitostFoto: thinkstock.com

Budete pořizovat nemovitost na úvěr a hodláte se do vyřizování hypotéky pustit sami bez pomoci finančního poradce? Dali jsme dohromady seznam věcí, které k tomu budete potřebovat....

Vyřídit hypotéku není (většinou) úplně jednoduchá záležitost na pár dnů. Čeká vás vyjednávání s bankami, obíhání úřadů i návštěva personálního oddělení v práci. Máte dvě možnosti, jak s danou situací naložit. Najít někoho, kdo vám pomůže vše zařídit (takový servis najdete například na Prima Rádci), nebo se do toho můžete pustit sami. Pokud volíte druhou variantu, čeká vás následující:

1) Vyhodnocení nepřeberného množství nabídek a vyjednávání s bankami

Máte-li už vybranou nemovitost, případně naplánovanou rekonstrukci, doporučujeme nejprve srovnat nabídky bank na internetu, kde uvidíte během pár minut rozdíly i výši splátek. I v této části můžete využít nezávislé internetové kalkulačky na Prima Rádci (a to jak v případě žádosti o novou hypotéku, tak při refinancování stávající).

>>> ONLINE APLIKACE: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANKPak se pusťte do osobního vyjednávání s vybranými bankami. Musíte si také zvolit úrokovou sazbu (fixní, variabilní) a případnou délku fixace, zda budete splácet progresivně, anuitně či degresivně. To mimo jiné záleží i na tom, jaké máte příjmy teď a jaké očekáváte v budoucnu.

Článek

Udělejte si přehled o nabídkách hypoték Foto:

Jak najít výhodnou hypotéku? Stačí jedna minuta a máte (téměř) jasno

Obíhání jednotlivých bank vám zabere i několik dní, proklikávání webových stránek několik hodin. My pro vás máme minutové řešení...

2) Výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy

Jakmile se s bankou dohodnete na ideální sazbě a jste celkově spokojeni, musíte zajistit spoustu dokumentů. V každém případě potřebujete výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy pro nemovitost, kterou budete ručit. Tou může být kupovaná nemovitost, ale také nemusí. Ručit lze jakoukoliv nemovitostí na území republiky, i více nemovitostmi. Tyto dokumenty nesmí být většinou starší než jeden měsíc. O výpis můžete zažádat přímo na katastru nemovitostí, u notáře, na matrice, nebo například na Czech POINTu. První strana výpisu tam stojí 100 korun, každá další strana výpisu pak stojí maximálně 50 korun. Měli byste znát buď číslo vlastnictví či katastrální území a parcelní číslo, pokud jde o pozemek, nebo číslo popisné v případě stavby. I ověřený snímek z katastrální mapy získáte na kterémkoliv z kontaktních míst veřejné správy Czech POINT. Pro jejich získání musíte znát buď parcelní číslo a příslušné katastrální území nebo přesnou adresu daného objektu. Snímek má formát A4 a stojí 100 korun.

Článek

Finanční porada - Hypotéka Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Uvažujete o hypotéce? Pak vás asi napadla stejná otázka, jako řadu našich čtenářů. Na jak velkou hypotéku vůbec dosáhnu? Základní kritéria, od čeho se odvíjí výše úvěru,...

3) Doklady týkající se zastavované nemovitosti

Banka po vás bude chtít doklad o vlastnictví nemovitosti, kterou budete ručit. Takovým dokladem je pak kupní smlouva či jakákoliv jiná smlouva, která určuje vlastníka nemovitosti. Tou může být ještě například darovací smlouva, soudem schválená dědická dohoda apod. Budete-li ručit kupovanou nemovitostí, dokladem může být i například smlouva o smlouvě budoucí kupní (se zněním kupní smlouvy v příloze) s tím, že kupní smlouvu následně bance dodáte ještě po jejím podepsání, které následuje po schválení hypotečního úvěru.

U smluv většinou musí být i ověřené podpisy (je tedy třeba navštívit například notáře), pokud nepodepisujete přímo před pracovníkem banky. Nejste-li a nebudete-li vlastníkem zastavované nemovitosti, musí její vlastník podepsat doklad o tom, že souhlasí se zástavou. Takový dokument vám dodá pravděpodobně banka a podpis opět musí být ověřený.

Skvělá šance: Nemusíte utrácet za advokáty! Chcete koupit/prodat dům nebo například vypořádat společné jmění manželů při rozvodu? V jedinečné internetové aplikaci Generatorsmluv.cz najdete právní dokumenty k řadě běžných životních situací. Aplikaci najdete nově i na Prima Rádci. Pro prvních 100 zájemců, kteří přijdou od nás, máme také kredit 200 korun na jakékoliv dokumenty zdarma. Ještě můžeme rozdat 30 kreditů...

4) Další doklady k pořizované nemovitosti

Záleží na tom, o jakou nemovitost se jedná a v jakém je vlastnictví a zda ji kupujete nebo chcete rekonstruovat vlastní. Kupujete-li nemovitost, budete potřebovat zmiňovanou kupní smlouvu či smlouvu o převodu členských práv a povinností z užívání družstevního bytu i stanovy družstva. V případě rekonstrukce či výstavby domu banka vyžaduje mimo jiné projektovou dokumentaci, stavební povolení, rozpočet a případně smlouvu o dílo či výstavbě s dodavatelem stavby.

5) Odhad ceny nemovitosti

Pro výši hypotéky a její schválení je zásadní také odhad ceny nemovitosti, kterou budete ručit. Ten zajišťují většinou nasmlouvaní odhadci, jejichž seznam vám dá banka k dispozici, nebo dokonce vybere konkrétního znalce. Cena za odhad jedné nemovitosti je v rozmezí od 3 do 10 tisíc korun.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

6) Podklady pro doložení příjmů

Zaměstnanci musejí doložit potvrzení zaměstnavatele o příjmu (nemělo by být starší než jeden měsíc), podnikatelé pak daňové přiznání potvrzené finančním úřadem za poslední zdaňovací období. Máte-li další příjmy, například z nájmu, kterými chtete financovat úvěr, doložíte je také.

7) Podklady pro doložení výdajů

Banky také požadují doložení pojistných smluv o životním pojištění (máte-li), případnou úvěrovou či leasingovou smlouvu. Banka po vás může chtít i výpisy z účtu za poslední cca tři měsíce.

 

A jaké bydlení vybrat? Tady tak trochu netradiční inspirace... :-)

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama