Hypotéka a její tři „Z“: Sumarizujte, ještě než o ni požádáte...

Mít tak vlastní dům... Foto: Mít tak vlastní dům...Foto: thinkstock.com

Být v nájmu, nebo si koupit byt na hypotéku? To je otázka, kterou v určité fázi života řeší většina lidí.

 

Ti, co mají to štěstí a na bydlení si našetřili nebo ho zdědili, nemusí o zadlužení vůbec uvažovat. Jenže pro většinu lidí je hypotéka často jediné řešení. Jen loni banky poskytly více než 92 000 úvěrů na bydlení, v průměrné hodnotě kolem 1 600 000 korun na jednoho žadatele. Za posledních deset let pravidelně stoupal počet schválených hypoték. Letos se kvůli bydlení za prvních šest měsíců zadlužilo více než 40 000 lidí.

1. Závazek – hypotéka je na dlouho

Ačkoliv se rozhodujete, že si půjčíte peníze na pořízení bydlení, není to to samé, jako kdybyste si chtěli půjčit na auto nebo lednici. V případě hypotéky se zavazujete na několik desítek let, že budete každý měsíc splácet určitou sumu peněz (většinou v řádech několika tisíc korun). Pro někoho je to lepší varianta, než platit nájem cizímu člověku, nicméně je důležité vyhodnotit více věcí. Získat hypotéku nemusí být nijak jednoznačné.

2. Zástava – ručí se nemovitostí

Poskytnutí hypotéky se váže na zástavu nemovitosti, bez ní vám banka úvěr na bydlení neschválí. Tím se jistí pro případ, kdybyste přestali splácet. Pokud by taková situace nastala, o zastavenou nemovitost můžete vy, respektive ručitel snadno přijít.

Plánujete koupit si byt, rekonstruovat dům, postavit chatu? Spočítejte si, na kolik vás může vyjít měsíční splátka, budete-li část nebo vše financovat pomocí hypotéky.Ručí se kupovanou nebo jakoukoliv nemovitostí (jednou či více) na území České republiky, případně Evropské unie či Evropského hospodářského prostoru. Zastavit lze jen celou nemovitost, nelze tedy ručit pouze polovinou domu nebo pozemku.

Hodnotu nemovitosti banka oceňuje obvyklou (tržní) cenou, tedy cenou, za kterou by danou nemovitost v danou chvíli prodala.

SPECIÁL o hypotékách (on-line seriál + bonusy)

Od hodnoty zastavené nemovitosti (LTV – Loan To Value) se pak odvíjí výše hypotéky. Banky v dnešní době klientům schvalují i hypotéky do 100 procent hodnoty nemovitosti, nicméně není to pro klienta ta nejvýhodnější a nejlevnější varianta. Při poskytnutí hypotéky nad 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti banka často vyžaduje ještě další zajištění, například v podobě životního pojištění ve prospěch banky nebo vinkulace pojištění.

3. Zásoba peněz neboli Rezerva a úspory

O hypotéku nelze žádat s nulovým kontem. Nejen kvůli tomu, že potřebujete mít k dispozici dost peněz na pořizování hypotéky (poplatek za úvěr, znalecký posudek, pojištění nemovitosti apod.) i samotného bydlení (základní vybavení, napojení na sítě, rezervační poplatek realitní kanceláři apod.).

Nechte si stranou i finanční rezervu ve výši minimálně šesti měsíčních splátek (jak budou zhruba vysoké si můžete spočítat zde).

Banka také bude při žádosti o úvěr posuzovat vaši schopnost splácet, tedy bude zjišťovat, jak jste bonitní. Dokládat budete své příjmy a výdaje.

 

Také Marta a Karel, hrdinové našeho seriálu, uvažují o pořízení nového, vlastního bydlení. Co vše je čeká, jak to zvládnou? Karel tentokrát navíc perlí...:-)

Článek

Seriál o financích - 7. díl - titulní fotka Foto:

SERIÁL o financích (7. díl): Bydlení na hypotéku? Ano, ale...

Mít vlastní střechu nad hlavou. Kdo by po takovém životě netoužil. Týká se to i vás? Ve stejné situaci se ocitnou i hlavní hrdinové našeho seriálu. Vstupují do nové etapy...

 

Líbí se vám náš seriál? Tady se navíc můžete podívat na všech šest dílů, které jsme pro vás připravili...

SPECIÁL o platebních kartách (on-line seriál + bonusy)

SPECIÁL o půjčkách (on-line seriál + bonusy)

 

Tohle se vám taky může hodit:

Článek

Moderní dům... Foto:

Finanční odborník: Hypotéku lze vyřídit za 10 dnů!

Plánujete koupit dům, byt, zahradu, chatu? Pokud nemáte na účtu statisíce až miliony korun, je jediným možným a logickým řešením hypotéka...

Článek

Stěhování do nového bytu Foto:

Variabilní hypotéka může ušetřit peníze. Ale co nervy?

Plánujete stavět dům nebo koupit byt na hypotéku? Pak možná přemýšlíte i nad tím, jakou zvolit sazbu. Nejčastější variatnou je fixní hypotéka, ta variabilní ale může vyjít...

Článek

Vyberte si správnou hypotéku Foto:

Degresivní splácení aneb Pohrajte si s hypotékou. Můžete ušetřit!

Plánujete koupit byt, rekonstruovat dům, toužíte po víkendové chatě se zahradou? Pokud zrovna nemáte na svém bankovním účtu statisíce až miliony, nezbývá vám nic jiného,...

Článek

Bytový dům Foto:

REPORTÁŽ: Hypotéka? Na nic nečekejte, úroky opět klesají!

Pokud si chystáte koupit vlastní bydlení na splátky, máme dobrou zprávu. Úroky u hypoték po více než půl roce opět klesají. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Michaela...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde. Napište nám, jak se vám líbí náš seriál. Děkujeme za každý názor.

Diskuze

reklama