Voda možná zdraží. 10+1 tip, jak s ní můžete doma šetřit

Metody, jak lze šetřit vodou Foto: Metody, jak lze šetřit vodouFoto: Thinkstock.com/koláž Prima Rádce

Jak můžete ušetřit doma litry vody při běžných denních činnostech?

87 litrů na osobu a den, taková je průměrná spotřeba pitné vody jednoho Čecha. Víc už prý ušetříme jen těžko. Jenže, ať šetříme, jak šetříme, platíme stále víc. Vodárny totiž investovaly do moderních technologií a chtějí to, lidově řečeno, z něčeho zaplatit. Snaha na vodě ušetřit už připomíná souboj kdo z koho. Přesto, tady najdete několik tipů, jak spotřebovat vody méně. Hodit se mohou i v případě, když například nejste napojeni na kanalizaci a musíte odpadní vody vypouštět třeba do nepropustné jímky k vyvážení, které také stojí nemalé peníze. A jak tedy ušetřit desítky až stovky litrů denně při běžném provozu domácnosti? Připomeňte si některé známé metody a nechte se inspirovat i méně známými až kontroverzními tipy, co dělat, nebo naopak nedělat, když je chcete šetřit vodou...

DOPORUČUJEME: Úsporná domácnost? Plaťe míň za energie. Nejefektivnější řešení je často změna dodavatele. Srovnání cen elektřiny a plynu online s možností sjednání na Prima Rádci 1. Chytejte vodu do nádob

Obecně se tvrdí, že pro zkvalitnění pitné kohoutkové vody je lepší po delší nepřítomnosti nebo po ránu odpustit do té doby, než poteče studená. Tímto způsobem se pročistí trubky a odplaví případné nečistoty. Často také trvá delší dobu, než naopak přiteče voda teplá například na umytí rukou nebo nádobí. Tímto způsobem může zbytečně protéct do kanalizace v průměru 6 litrů vody. Vodu, kterou odpouštíte, chytejte do větší nádoby (například do kbelíku) a následně s ní například spláchněte WC.  

Článek

Kohoutková voda je dlouhodobě vhodná k pití Foto:

Voda z kohoutku: Pít, či nepít? A jak zjistit kvalitu?

Kohoutková voda je v České republice víceméně kvalitní a podle některých testů i jedna z nejlepších na světě.

2. Sprcha místo koupele

Pokud si napustíte vanu, spotřebujete 100 až 200 litrů vody podle velikosti vany. Na rozdíl od sprchování, kdy spotřebujete 30 až 50 litrů. Rychlá sprcha tak může ušetřit až 170 litrů na jednoho člověka. V řeči peněz vás jedna koupel přijde asi na 12 korun, sprcha stojí necelé 4 koruny. 

Článek

Sprchováním spotřebujete méně vody i energie Foto:

ENERGIE a úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici

Na každém kroku můžete doma uspořit až tisíce korun ročně. Největší šanci v tomto ohledu nabízejí energie...

3. Pořiďte si úsporné hlavice a perlátory

A pokud jde o sprchování, záleží i na tom, jakou hlavici na sprše máte. "Jsou úsporné hlavice, do kterých rozhodně stojí za to investovat, když voda je dražší a dražší," říká ekolog Jiří Koželuh z Hnutí DUHA. Úsporné sprchové hlavice a perlátory na vodovodní kohoutky šetří i několik desítek litrů denně. Účinný perlátor totiž sníží průtok i na šet litrů za minutu.

Článek

Vyzkoušejte kalkulačky úspor plynu a/nebo elektřiny Foto:

Za energie lidé běžně ušetří tisíce korun. Zjistěte, kolik můžete vy

Porovnáním cen energií ušetřily už desítky tisíc domácností. Stačí minuta až dvě a budete mít jasno i vy.

4. Během mydlení kohoutek zavřete

Při sprchování, ale i mytí rukou, čištění zubů či holení lze uspořit velké množství vody také tak, že ji nenecháte téci celou dobu, ale pouštíte ji jen tehdy, když ji skutečně potřebujete. Řada lidí přitom přiznává, že například při čištění zubů nechávají vodu téci celou dobu – tedy minimálně dvě minuty. A to už je zhruba dalších 20 zbytečných litrů. Pokud by si napustili kelímek na vypláchnutí úst, spotřebují asi 2–3 deci vody.

Mytí rukou
Ruce si samozřejmě myjte po použití toalety, před jídlem a při viditelném znečištění teplou vodou. Nicméně nepříliš znečištěné ruce stačí krátce opláchnout jen vodou studenou.

5. Mytí nádobí v napuštěném dřezu

Pokud máte myčku nádobí, opláchněte zbytky z talířů před vložením do spotřebiče – nemusíte volit energeticky náročnější program s předmýváním. Myčka obecně ušetří hodně vody i energie, ale měla by být vždy při mycím cyklu naplněná (stejně jako pračka při praní prádla). A pokud myčku nemáte, myjte nádobí tak, že si napustíte dřez. Je to asi o pětinu úspornější variatna mytí nádobí včetně jeho opláchnutí, než pod tekoucí vodou. V takovém případě jen za 10 minut může protéct až 200 litrů vody.

Na okraj: Jak správně (a úsporně) mýt nádobí ve dřezu? I na to existuje studie, za kterou získala doktorát Natalie Anna Fussová na univerzitě v Bonnu. Tady jsou pro inspiraci základní kroky (přitom je výhodné mít dva dřezy, resp. si pomoci lavorem):

  1. Z nádobí seškrábněte stěrkou zbytky potravin.
  2. Nádobí dejte na chvíli odmočit do dřezu. Čím zaschlejší jsou zbytky jídla, tím delší bude odmáčení.
  3. Začněte s mytím méně špinavého a méně zaschlého nádobí v teplé vodě se saponátem. (Vody nemusí být plný dřez, stačí tak do poloviny, a měňte ji v okamžiku, kdy ji vyhodnotíte jako špinavou. Může to být například chvíle, kdy zmizí všechna pěna vzniklá při mytí.)
  4. Poté opláchněte nádobí ve dřezu se studenou vodou.
  5. Nechte na odkapávači uschnout, není třeba nádobí utírat.

To vše platí samozřejmě pouze v případě většího množství nádobí. Například dva talíře je úspornější umýt pod tekoucí vodou.

6. Využívejte "šedé" vody

Zkuste uvažovat o recyklaci tzv. "šedých" vod. "To znamená vod, které jsou třeba z mytí nádobí, z koupání a podobně, ale nejsou tak znečištěné, tak se po určité úpravě - jenom fyzikální nějaké filtraci dají třeba používat na splachování wc," říká vedoucí odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí Evžen Zavadil. Jednou z metod, jak zužitkovat použitou, ale nepříliš "kontaminovanou" vodu, je i například umývání ovoce a zeleniny nad nádobou (či v nádobě) ve dřezu. Takto použitou vodou můžete například spláchnout toaletu, zalít květiny za oknem nebo přilepšit rostlinám na zahrádce.

Článek

Jak nastavit distribuční sazbu? To vás hodně zajímá... Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... o sazbě elektřiny a úsporách energií. Radí expert

Pan Tomáš může ušetřit až 10 tisíc korun, když změní distribuční sazbu. V současné době ji má špatně nastavenou. A jak to vůbec zrealizovat, kam se obrátit s žádostí? Tady...

7. Využívejte dešťovou vodu

Ušetřit můžete třeba i na zalévání zahrádky. Stačí si do sudu nachytat dešťovou vodu. Ta je v některých ohledech dokonce lepší než voda pitná, která obsahuje chlór. Ten neprospívá rostlinám ani lidské pokožce. Pro své blahodárné účinky si „dešťovkou“ polévaly vlasy už naše babičky, proč si v dnešní době nezkusit umýt hlavu taky tak? Dešťová voda se dokonce doporučuje k použití při praní prádla, protože je měkká a rozpouští lépe prací prášek. Navíc se pak v pračce neusazuje ani tolik vodního kamene. Vyřešit přívod dešťové vody k pračce (či toaletě) je ovšem trochu stavebně i finančně náročnější proces, při občasném praní v ruce dešťovku ale můžete zkusit hned.

8. Opravte kapající kouhoutky

Pozor na kapající kohoutky i na protékající nádržky u toalety. Jakmile zjistíte závadu, hned se ji snažte opravit. Kapajícím kohoutkem můžete zbytečně přijít každý den o více než 20 litrů vody, u protékajícího WC to pak může být až tisíc litrů za den. Na zahradě také často kontrolujte stav hadice, jestli není poškozená...

Článek

Přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ušetřit Foto:

Neuvěřitelné rozdíly v cenách energií: O kolik míň můžete platit vy?

Spočítali jsme pro vás rozdíly mezi cenami dodavatelů energií ve všech krajích České republiky. Mezi jednotlivými společnostmi jsou stále propastné rozdíly...

9. Uzavření přívodu před delší nepřítomností

Pokud plánujete dovolenou nebo delší nepřítomnost v bytě či domě, nezapomeňte uzavřít přívod vody. Nezřídka se stává, že právě za nepřítomnosti majitelů praskne například hadička od záchodu a kromě ztracených litrů máte zaděláno i na průšvih v podobě vyplaveného nejen svého bytu, ale třeba i sousedů.

Článek

10. Při vaření...

Jídlo nerozmrazujte pod tekoucí vodou, není to šetrné - ani pro vaši peněženku, ani pro jídlo samotné. Pokrmy pak vařte v přiměřeném množství vody, ve vhodně velkém hrnci. Pokud vaříte z ovoce či zeleniny, můžete je umýt v jedné nádobě. Není nutné kus po kusu omývat pod tekoucí vodou.

Článek

Starý chleba lze ještě dobře v kuchyni využít... Foto:

Se zbytky jídla vyhazujeme tisíce korun. 10 tipů, jak zužitkovat starý chleba

Každá rodina ročně nespotřebuje spoustu kilogramů jídla. A vyhodí je. A s tím samozřejmě vyhodí i své peníze. Ve více než polovině českých domácností podle průzkumů skončí...

11. Močení do sprchy?!

Nakonec si dovolíme trochu nestandardní pojetí úspor při splachování toalety... Tohle je spíš kontroverzní otázka k zamyšlení a řešení pro ty z vás, kteří s močením při mytí ve sprše nemají problém. :-) A jak je vidno z nejrůznějších diskuzí na internetu, řada lidí tuto metodu skutečně doma praktikuje... Před několika lety k takovému jednání vyzývali brazilští ekologové a nedávno se k nim přidali i britští studenti a vyvolali celosvětovou diskuzi. Jde o to, že pokud potřebujete jít "na malou" ve chvíli, kdy se chystáte ráno nebo večer sprchovat, nemusíte použít předtím toaletu, ale můžete vykonat potřebu přímo při sprchování. Pokud jde o hygienu, tak prý nehrozí žádný problém a ušetříte tak až 9 litrů vody na spláchnutí, pokud ještě máte starší typ nádržky u WC. Úspornější nádržky potřebují na jedno spláchnutí asi 3–6 litrů. Co vy na to?

Anketa

Močíte ve sprše?

Zdraží pitná voda?

Teď se navíc mluví o zdražování vody pro domácnosti. A to v řádech desítek procent. I takový efekt by totiž mohl mít podle vodárenských společností záměr ministerstva životního prostředí zvýšit poplatky za čerpání spodních vod, které jsou pro firmy o polovinu levnější než vody povrchové. Ministerstvo chce poplatky postupně zvýšit na trojnásobek, tedy šest korun za kubík. Zejména pro menší vodárenské společnosti to ale znamená citelné zvýšení nákladů a tím výsledné ceny pro nás všechny. Samo ministerstvo ale tvrdí, že vodárenské firmy jen zbytečně straší lidi. Podle jeho propočtů by nárůst cen vody neměl být nijak razantní a naznačuje, že vodárenské společnosti mohou poplatků využít k tomu, aby neúměrně navyšovaly svůj zisk. O návrhu vodního zákona, který má poplatky za čerpání spodních vod zvyšovat, bude v nejbližších dnech jednat vláda.

Ve spolupráci s redakcí Zpráv FTV Prima

Jak ušetřit v nejrůznějších oblastech? Prima Rádce vám poradí i na Facebooku. Najdete nás zde.

 

Použité zdroje: http://www.envic.cz/setreni-pitnou-vodou-tipy-pro-domacnost.htm; http://www.softlink.cz/uspory-energie/uspory-energie-setreni-vody; http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/myjete-nadobi-rucne-tak-to-delejte-spravne

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama