Plyn zlevňuje, přesto možná platíte zbytečně moc. Víme, jak to zjistit a ušetřit

Plyn příští rok mírně zlevní... Foto: Plyn příští rok mírně zlevní...Foto: thinkstock.com

Ceny za elektřinu zůstanou příští rok zhruba ve stejné výši, plyn by měl mírně zlevnit. Přesto platí, že zejména v případě plynu může domácnost ročně ušetřit tisíce korun. Jak na to?

Zemní plyn prodává domácnostem v Česku 88 obchodníků. Někteří si podle Energetického regulačního úřadu říkají až příliš vysokou cenu. Ceny zemního plynu by proto měly být aktuálním tématem domácností, které plyn využívají a topí jím. Pokud tedy lidé chtějí za odběr plynu ušetřit, platí následující: „Kdo si porovnává nabídky, kdo se nerozpakuje odejít od drahého dodavatele, kdo se nebojí smlouvat o ceně, platí míň. Kdo se nezajímá, neumí vyjednávat nebo podepíše nešikovnou smlouvu na dobu určitou, ten se prohne.“ Alespoň tak to vidí analytička energetického trhu Prima Rádce Veronika Balšánová. A dodává: "Nabídek je na trhu jako máku a konkurence silná, což tlačí cenu zemního plynu dolů. Ne všechny domácnosti toho jsou ale schopny využít. Problémem je, že se o to nezajímají, přitom by mnohdy mohly ušetřit jenom klidně až deset tisíc korun za měsíc.“  

Víc, než musíte?!

Začátkem roku se v médiích propíraly vysoké marže, které si obchodníci s plynem účtují. Na to konto se předsedkyně ERÚ Alena Vitásková rozhodla „prohloubit monitoring energetického trhu“. Tento monitoring prokázal vcelku nepřekvapivě, že ceny obchodníků se liší a že někteří lidé platí víc, než by museli.

Indikativní cena je důležitá

Indikativní cenu úřad stanovuje z ceny plynu na energetické burze (zohledňuje přitom fakt, že plyn, který obchodníci prodávají dnes, nakupovali s předstihem, nepočítá tedy jen s právě aktuální cenou) a z marže. Do marže zahrnuje „náklady související s pořízením plynu (nákup plynu, uskladnění, bezpečnostní standard dodávky), s fakturací a dalšími provozními náklady, dále odpisy a přiměřený zisk“. Výši marže stanovuje úřad kvalifikovaným odhadem. Pro obchodníky s plynem indikativní cena v zásadě nic neznamená. Indikuje jim, jakou cenu považuje regulátor za přiměřenou, svůj názor ani cenovou politiku tomu ale přizpůsobovat nemusí. Pro odběratele může indikativní cena – pokud se o ní dozvědí – znamenat podnět k tomu, aby ji porovnali se svým vyúčtováním a v případě, že se jim výsledek porovnání nebude líbit, můžou indikativní cenu plynu použít jako argument při vyjednávání o snížení své ceny, případně si můžou najít i jiného dodavatele.

Přehled o trhu během několika minut

Další srovnání cen nejen plynu, ale i elektřiny, nabízejí například internetové srovnávače cen energií. Během několika minut v nich snadno najdete nejnižší cenu na trhu a za jakých podmínek ji můžete dostat. Dostanete tak kompletní srovnání. Jenže mnozí zákazníci plynárenských společností jsou podle Balšanové pasivní. O cenu, za kterou plyn odebírají, se buď příliš nezajímají, nebo ji nedokážou ovlivnit. „Většinou znají jen celkovou cenu, odečítat ze smluv nebo vyúčtování jen některou její část pro ně může být složité.

Postup, jak ušetřit za plyn (i elektřinu)

Ideální postup, jak tohle změnit, je následující:

  1. Podívejte se na indikativní cenu energetického úřadu.
  2. Pak si udělejte srovnání na internetu (například v APLIKACI CEN PLYNU zde).
  3. Je důležité mít na paměti, že stejně, jako je důležitá cena za energie, jsou důležité podmínky smlouvy a pak také doba, po kterou smlouva bude platit.
  4. Pokud chcete raději individuální přístup, s výběrem i vyřízením smlouvy vám mohou poradit i odborníci Prima Rádce (kontaktovat je můžete na info@prima-radce.cz nebo na čísle 810 811 812).

Aplikace - SROVNÁNÍ CEN na trhu:
>>> ELEKTŘINA
>>> PLYN

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama