Pálením odpadků lidé ohrožují okolí, budou za to pokuty. Co do kotle nepatří?

V zimě je ovzduší na vesnici mnohdy horší, než v průmyslových oblastech Foto: V zimě je ovzduší na vesnici mnohdy horší, než v průmyslových oblastechFoto: thinkstock.com

Nepříjemný zápach linoucí se z komínů některých domů? Je jasné, že majitelé přitápí něčím, co do kotle rozhodně nepatří. Pomůže nový zákon, který po poslancích schválili i senátoři?

Jednání, které si ani nemusí lidé uvědomovat. Hodí do kotle barevné letáky nebo kus starého nábytku - v podstatě papír nebo dřevo, myslí si. Přitom ohrožují zdraví nejen své, ale i sousedů. Látky, které z pálení odpadu unikají do ovzduší, jsou toxické a můžou způsobit nejen nepříjemné dýchací či srdeční potíže, ale i rakovinu. Pálení komunálního odpadu je navíc zákázáno zákonem. Podobný problém se sousedy řeší pravidelně i naše čtenářka. "Bydlíme ve větší vesnici, a mám docela problematické sousedy, kteří pálí komunální odpad a PET lahve," napsala nám do redakce. To je ale zakázáno. "Každý vlastník je povinen zdržet se všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Pokud tedy sousedi pálí odpad a kouř vás do značné míry obtěžuje, počínají si sousedi protiprávně," říká akvokát Viktor Fojt.

DOPORUČUJEME
>>> Chcete ušetřit za energie? Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a/nebo plynu. Srovnání cen energií s možností sjednání online na Prima Rádci

"Dobrý den, čím topíte?"

Jenže bojovat s takovými sousedy je běh na dlouhou trať. Pokud nepomůže přímo osobní domluva, lze se podle Viktora Fojta obrátit na soud či obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo na Českou inspekci životního prostředí, aby zkontrolovaly, jestli spalováním odpadu nedochází k porušení zákona o ochraně ovzduší a stanovit odpovídající postih. Od ledna příštího roku ale úřadníci zřejmě získají mnohem větší pravomoc ke kontrole domácností a způsobu jejich vytápění - a to přímo v domácnostech. Novelu zákona, který to umožní, schválili v těchto dnech senátoři a ještě ji bude posuzovat prezident. Kontroly by měl zákon umožnit úřadům od příštího roku. Lidem, kteří by kontrolory domů nepustili, bude hrozit postih až 50 tisíc korun, stejně jako za topení zakázaným materiálem. Úředníci ale budou muset majitele nejdříve písemně vyzvat, aby vše napravil, a informovat ho, co v opačném případě může nastat. Podle pravice se jedná o omezování domovní svobody.

Článek

Reportáž - Kontrola kotlů Foto:

Kontroly kotlů v domácnostech schváleny. Při odmítnutí hrozí pokuty REPORTÁŽ

Je to dobře kvůli naději na lepší ovzduší, nebo nehorázné omezování domovní svobody?

Co do kotle nepatří?

Vytápění tuhými palivy je nejrozšířenější variantou vytápění rodinného domu. V domácích kotelnách je snadné spálit v podstatě cokoliv, nicméně možnost pálit odpad neznamená, že to je v pořádku. Domácí kotle na takové spalování nejsou konstruovány. Leckde na venkově je čistota ovzduší v zimě stejná nebo i horší než v průmyslových oblastech. Na jedy v ovzduší jsou citlivější především děti, těhotné ženy, senioři a lidé trpící astmatickým či jiným respiračním onemocněním. Do kotle ani do kamen rozhodně nepatří následující odpady:

Plasty

Pálením plastů vzniká velké množství dioxinů. Z hořícího polystyrenu uniká také mimo jiné jedovatý styren. Spalováním polypropylenu, polyetylenu či PET láhví podporujete vznik polyaromatických uhlovodíků.

Vlhké dřevo, starý nábytek

Není dřevo jako dřevo. Nespalujte chemicky ošetřené (impregnované) ani průmyslové dřevo, staré palety či dřevotřískový nebo lakovaný nábytek. Jeho pálením vyprodukujete asi 50–500krát více dioxinů než při topení suchým palivovým dřívím.

Zbytky z kuchyně

Místo do kotle patří zbytky z kuchyně, listí či tráva do kompostu, případně bioodpadu nebo do směsného odpadu.

Článek

V kuchyni je velký prostor pro úspory... Foto:

Neplýtvejte v kuchyni: Poradíme, jak šetřit i skladovat potraviny

Kuchyně je po topení a ohřevu vody třetím největším žroutem energie ve vašem domě nebo bytě...
Letáky a časopisy

Při spalování barevných letáků a časopisů se do ovzduší můžou uvolnit těžké kovy z barev. Ty způsobují vrozené vady a rakovinu. Pokud pro ně nenajdete jiné využití (například časopisy odnést do čekárny lékaře nebo domova důchodců či zkusit moderní pletení z papíru, kde jsou základní surovinou právě třeba reklamní letáky), odnášejte je do kontejnerů na papír.

Článek

Hotovo, teď ještě popřemýšlejte o tom, jak věnec dozdobit. My jsme zkusili stužku, vhodné jsou ale třeba i přírodní materiály. Foto:

Snadno a levně: Vyrobte si adventní věnec z novin či letáků

Krok za krokem: Adventní věnec z papíru.
Tetrapak

Není to jen papír, ale jedná se o šestivrstvý obal z papíru, hliníku a plastu. Pálením v ohni se můžou uvolňovat těžké kovy a chlororganické látky.

Nebezpečné odpady

Staré baterie, barvy a léky jsou opravdu velmi nebezpečné odpady. Místo do kotle se musí vyhazovat do sběru nebezpečného odpadu, který zajišťuje každá obec či město.

Pneumatiky

I kousky nařezaných pneumatik jsou lidé schopni hodit do kotle. Jenže jejich spalováním se do ovzduší dostávají hodně jedovaté látky.

Článek

Přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ušetřit Foto:

Neuvěřitelné rozdíly v cenách energií: O kolik míň můžete platit vy?

Spočítali jsme pro vás rozdíly mezi cenami dodavatelů energií ve všech krajích České republiky. Mezi jednotlivými společnostmi jsou stále propastné rozdíly...

Čím a jak topit?

Při topení byste měli používat pouze předepsané palivo. Tím je hlavně uhlí nebo čisté suché dřevo (v nejrůznějším zpracování), případně suché rostlinné materiály. Pálíte-li vlastní dřevo, dbejte na to, aby bylo pořádně vyschlé. S jeho vlhkostí klesá výhřevnost a rostou emise škodlivin. Dřevo dostatečně vyschne během dvou let. Kotel byste si měli nechat pravidelně seřídit, stejně tak každoročně pozvěte kominíka. 

Článek

Šetřit se dá doma na každém kroku... Foto:

Jak snadno a rychle šetřit aneb 34 tipů na úspory napříč domovem

Projdeme se vaším domovem krok za krokem. Ukážeme vám, kde všude můžete začít šetřit za energie. Teď hned...

Bonus: 5 tipů, co s odpadem...

  1. Nejlepší je odpad nevytvářet, myslete na to už při nákupu. Omezte spotřebu zboží na jedno použití a ujistěte se, že to, co kupujete, lze opravit, znovu naplnit nebo jinak využít.
  2. Snižujte množství odpadu. Darujte nepotřebné ošacení, hračky či nábytek příbuzným, přátelům nebo na charitu.
  3. Máte-li zahradu, biologické odpady dávejte do kompostu. Získáte tak živiny pro půdu, snížíte množství odpadu a s ním spojené poplatky za jeho likvidaci. Ušetříte i tím, že si nebudete muset kupovat zeminu v zahradnictví pro svou zahradu. Do kompostu dávejte i rostlinný odpad z kuchyně. Doplní ho o výživné látky.
  4. Snažte se odpad třídit. Základ je třídění na papír, sklo a plast, zřejmě v blízkosti vašeho domova najdete i kontejner na kartony. Třídit lze i kovy, hliník nebo textil. Papír nebo třeba železo můžete ještě zpeněžit ve výkupu sběrných surovin.
  5. Popel z kamen, pokud jste pálili něco jiného než čisté suché dřevo, může obsahovat poměrně hodně toxických látek. Nepoužívejte ho už dále na zahradě.

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama