Oblečení na topení nedávejte aneb 11 tipů, jak můžete v zimě ušetřit

Oblečení by se na topení sušit nemělo Foto: Oblečení by se na topení sušit neměloFoto: thinkstock.com

Energie využíváme všichni. Máme pro vás rychlé triky, jak doma můžete ušetřit za topení v následujícím studeném období. Tady jsou:

1. Reflexní fólie za topením zabrání tepelné ztrátě 

Nalepte za topení reflexní fólii. Odrazí do místnosti až 90 procent tepla, které by jinak skončilo ve zdi. Zejména pokud nemáte zeď jinak zaizolovanou. Ročně vám toto opatření ušetří i několik set korun. Místnost pak vytopíte na požadovanou teplotu i s nižším stupněm.

2. Zaizolujte potrubí topné soustavy

Máte ve sklepě rodinného domu vlastní kotel nebo bojler? Zaizolujte veškeré potrubí, aby se teplá voda dostala k cíli bez tepelné ztráty. Například na chodbách či v místnostech.

3. Snižte topení o jeden stupeň

Zkuste snížit topení o jeden či dva stupně. Většinou si tohoto zanedbatelného poklesu teploty ani  nepovšimnete. Každý zbytečný stupeň navíc totiž zvyšuje spotřebu elektřiny o 6 procent. Rodina, která za topení zaplatí ročně například 20 tisíc korun, sníží výdaje spolu se snížením teploty na termostatu o 1200 korun. Zdravé a zároveň příjemné prostředí je v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici 17–18 °C a na chodbách 15 °C.

Článek

Úsporná matka a některé její metody úspor Foto:

Matka dvou dětí doma šetří, kde se dá. Díky tomu nemusí chodit do práce

Ekologicky založená Zoë z Velké Británie chce dokázat, že je možné uživit čtyřčlennou rodinu jen s jedním platem, a to způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí....

4. Topná tělesa by neměla být zakrytá

Topná tělesa nezakrývejte nábytkem, záclonami, oblečením ani ničím jiným. Jsou to totiž překážky, které brání teplu dostat se do místnosti. Bez nich se teplo rovnoměrně rozloží po místnosti, nebudete muset přetápět, a tak ušetříte.

5. Snižte topení, ale nevypínejte ho zcela

Chystáte-li se odcestovat z domu, snižte topení. Nevypínejte však topení úplně, pokud objekt zcela vychladne, jeho následné vytopení trvá déle, zvyšuje spotřebu a stojí více peněz.

Článek

Ušetřit za topení lze docela jednoduše... Foto:

Levnější účet za topení od příští zimy? Trik tohoto týdne to zajistí

Sice si teď užíváme tepla a za pár dnů tu bude regulérní léto, je ale vhodná doba myslet už na příští zimu – alespoň, pokud jde o topení a úspory za energie... Prozradíme...

6. Radiátory umístěte pod okna

Prostor před oknem bývá nejstudenější v místnosti, proto je vhodné právě pod něj umístit radiátor. Teplý vzduch se smísí se studeným, a v místnosti tak bude rovnoměrná teplota. Díky tomu nebudete muset topit víc, než je třeba, a ušetříte.

7. Zaizolujte dřevěná okna a dveře

Dřevěná okna jsou krásná, ale příliš netěsní. Po čase se vždy rozklíží a vzniknou mezery. Zaizolujte je izolačními páskami, které zabrání unikání tepla. Nejefektivnějším řešením z hlediska izolace je však  vyměnit dřevěná okna za plastová.

ZEPTEJTE SE PRIMA RÁDCE: Energie, Hypotéky, Povinné ručení, Havarijní pojištění, Půjčky, Kreditní karty, Spoření. Poradíme, navrhneme řešení, vyřídíme. Pište na info@prima-radce.cz!

8. Větrejte krátce a intenzivně

Dlouhé větrání pootevřenými okny způsobuje velkou tepelnou ztrátu. Proto okno otevřete co nejvíce dokořán, aby se vzduch rychle vyměnil. Zdi nestihnou vystydnout a topení je nebude muset znovu ohřívat.

9. Kde všude ještě zateplovat?

Nejefektivnější metodou k úspoře energií je dobře zateplený dům, kdy lze ušetřit 70–80 procent energie oproti nezateplenému domu. Máte-li rodinný dům, máte možnost podat žádost v programu Nová zelená úsporám (www.novazelenausporam.cz), kde můžete získat dotaci na zateplení, výměnu oken či kotle. Žádosti by se v aktuální výzvě měly přijímat až do roku 2021.

Kde kromě fasády či střechy lze ještě zateplovat? Nepoužívané komíny utěsněte speciální izolací nebo starými novinami. V zimě doporučujeme umístit na podlahy koberce, a to i v případě, že máte plovoucí podlahu nebo dlažbu.

10. Změna dodavatele energie

Účet za energie nejvíce snížíte změnou jejího dodavatele. Rozdíly v cenách jednotlivých dodavatelů jdou totiž do tisíců. Porovnejte si ceny energií v online aplikacích ELEKTŘINA a PLYN a zjistěte, kolik ušetří vaše domácnost.

11. Zkontrolujte, jestli máte správně nastavenou distribuční sazbu

Ta se odvíjí od toho, k čemu elektřinu využíváte. Jestli jen svítíte a používáte běžné spotřebiče nebo s ní ohříváte teplou vodu či topíte. Úspory u čtyřčlenné rodiny při přechodu ze špatně nastavené na správnou sazbu jsou kolem pěti tisíc korun. Více zde:

Článek

Správně nastavená distribuční sazba šetří peníze... Foto:

Důležitá otázka: Máte správně nastavenou sazbu elektřiny?

Až pětina českých domácností má podle finančních odborníků špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny. Tratí stovky až tisíce korun...

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama