Jak snadno a rychle šetřit aneb 34 tipů na úspory napříč domovem

Šetřit se dá doma na každém kroku... Foto: Šetřit se dá doma na každém kroku...Foto: Thinkstock/Prima Rádce

Projdeme se vaším domovem krok za krokem. Ukážeme vám, kde všude můžete začít šetřit za energie. Teď hned...

V každém obytném i užitkovém prostoru můžete více či méně ušetřit nějaké peníze. Obrovský prostor pro úspory se nabízí hlavně teď, během topné sezóny. Nicméně například v kuchyni, kde se po topení a ohřevu vody spotřebovává nejvíc energie, můžete také fungovat tak, aby to bylo šetrné pro vaši peněženku i přírodu. Pojďme se tedy, krok za krokem, projít jednotlivými místnostmi a ukázat, co nabízí, pokud jde o úspory.

KOUPELNA, TECHNICKÁ MÍSTNOST

1. Vanu si dopřávejte jen občas. Ohřev teplé vody je velmi energeticky náročný – spotřebuje 20–30 procent energie v domácnosti. Raději se krátce osprchujte. Používejte také úsporné hlavice, ušetříte vodu i energii. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte. Stejně tak nenechávejte puštěnou vodu například při čištění zubů nebo holení.

2. Spotřebu teplé vody snížíte pomocí perlátoru (provzdušňovací sítko) v baterii, instalací pákových baterií a rozptylových hlavic ve sprše.

Článek

D01d – jednotarifní sazba určena malým domácnostem o jedné až dvou osobách, které mají malou spotřebu energie, chaty, zahrady, garáže. Jde tedy o domácnosti, které elektřinou netopí a nevyužívají k ohřevu vody. Nad 500 kWh ročně volte sazbu D02d. Foto:

Pro každou rodinu: 3 způsoby, jak můžete ušetřit za energie...VIDEO

Topná sezóna je tady a s ní možnost, jak ušetřit nějakou tu korunu navíc. Za topení totiž každoročně vydáváme zhruba 70 procent ze sumy, kterou platíme za spotřebu...

3. Pozor na kapající kohoutky a protékající WC. V případně neutěsného kohoutku může za měsíc zbytečně protéct až 170 litrů vody. U protékající toalety to pak může být až tisíc litrů za den.

4. Perte jen plnou pračku a navíc stačí pro efektivní vyprání prádla i nižší teploty. Většina bakterií se zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou ušetříte až 50 % elektřiny. Pro běžné praní přitom postačí jen 30–40 °C. Myslíte, že když snížíte teplotu praní, musíte použít o mnoho více pracího prášku? Omyl. Pokud do pračky nasypete víc prášku, než je třeba, nevyužije se a zbytečně „proteče trubkami“. Prací prostředky navíc zatěžují životní prostředí, takže i z tohoto důvodu není rozumné jimi plýtvat.

5. U pračky pravidelně, alespoň dvakrát ročně, čistěte filtr odtokové vody.

6. Prádlo sušte venku na čerstvém vzduchu nebo v sušárně. Slunce navíc prádlo krásně vybělí a vydezinfikuje. Pokud to není nutné, sušičku raději nepoužívejte, zbytečně spotřebováváte energii a utrácíte peníze.

 

Jak ušetřit za energie až tisíce korun ročně? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele na trhu pro vás. Během pár minut

>>> Srovnání elektřiny <<<
>>> Srovnání plynu <<<


KUCHYNĚ

7. Vařit byste měli vždy s pokličkou. Platí to pro všechno. I pokud nemáte rychlovarnou konvici (ale ideálně byste ji měli mít), měli byste vodu na plotně vařit v přikryté nádobě. Párou totiž uniká spousta energie naprosto zbytečně. Vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 procent.

8. Při vaření vody v rychlovarné konvici vždy napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.

9. Šířka hrnce by měla být vždy přibližně stejná, jako je šířka plotýnky.

10. Pokud chcete něco ohřívat (pizzu) nebo rozpéct rohlíky, použijte pro to kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač – ušetříte až 70 procent energie.

11. Nepředehřívejte troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. Troubu také udržujte v čistotě.

Článek

Vyzkoušejte kalkulačky úspor plynu a/nebo elektřiny Foto:

Za energie lidé běžně ušetří tisíce korun. Zjistěte, kolik můžete vy

Porovnáním cen energií ušetřily už desítky tisíc domácností. Stačí minuta až dvě a budete mít jasno i vy.

12. Používejte energeticky nenáročné spotřebiče, ledničku ideálně s označením A+, A.

13. Nádobí myjte ve dřezu za použití mycího prostředku a pak krátce opláchněte, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou.

14. I v kuchyni snížíte spotřebu teplé vody pomocí perlátoru.

15. Máte-li myčku, zapínejte ji, až když je zcela zaplněná nádobím. A není-li nádobí silně špinavé, stačí místo 60 °C použít program na 50 °C. Pravidelně také čistěte filtr.

16. Při nákupu myčky se řiďte energetickým štítkem a zvolte co nejnižší kategorii – A+, A, případně B.

17. Chladničku nebo mrazničku neumisťujte příliš blízko stěny, do rohu, nebo dokonce do výklenku a neumisťujte k jejich blízkosti žádné tepelné spotřebiče.

18. Neukládejte do mrazničky neuzavřené tekuté potraviny, např. polévku, nápoje či vodu. I zmrzlé tekutiny se odpařují, a vytvářejí tak námrazu.

19. Pro běžný provoz stačí, aby teplota uvnitř lednice dosáhla 6 °C.

20. Lednici i mrazničku pravidelně čistěte a odmrazujte.

Článek

Lednici nenechávejte dlouho otevřenou a potraviny v ní skladujte efektivně Foto:

Úsporná kuchyně: Tipy, jak skladovat potraviny i šetřit za energii

Kuchyně je po topení a ohřevu vody třetím největším žroutem energie ve vašem domě nebo bytě...

OBÝVÁK, PRACOVNA

21. Spotřebiče, které nemusí běžet celých 24 hodin, jako je televize nebo hi-fi soustava, vypínejte ze zásuvky, pokud je nepotřebujete. Situaci, kdy je spotřebič připravený reagovat na povel z ovladače, a stále tedy odebírá proud, se říká stand-by model čili klidový režim. Ten se stará o vaše pohodlí, které ale je draze vykoupené. Spotřeba elektroniky v pohotovostním režimu představuje zhruba 3–5 Wh. To nevypadá tak zle. Ovšem pokud sečtete spotřebu veškerých přístrojů v pohotovostním režimu za celý den, nebo dokonce rok, dostanete se na částky ve výši stovek až tisíců korun.

22. Notebooky jsou méně energeticky náročné než stolní počítače. Počítač také vypínejte, pokud na něm zrovna nepracujete.

23. Před dovolenou nebo víkendem, který trávíte mimo domov, vytáhněte kabel televize, rádia a přehrávače ze zásuvky. 

24. Nabíječky nenechávejte v zásuvkách, ale po nabití přístroje je z nich vytahujte.

Článek

Na pravidelných platbách můžete ušetřit tisíce korun ročně... Foto:

5 pravidelných plateb, na kterých můžete začít šetřit okamžitě

Budete překvapeni, o kolik víc vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky. A kolik ušetříte? Budete mít jasno během několika minut.

LOŽNICE

25. Pokud máte v ložnici elektroniku, platí stejné tipy, pokud jde o vypínání ze zásuvek a nechávání ve stad-by režimu.

26. V ložnici pak lze ušetřit hlavně na topení (dostačující teplota na spaní je 17 – 18 °C) a svícení. Do ložnice se hodí například LED žárovky, které jsou nejúspornější variantou osvětlení vůbec. Oproti klasickým žárovkám ušetří až 80 procent energie.

Článek

Funguje to... Foto:

35 skvělých a jednoduchých triků, jak začít šetřit peníze

Možná si taky říkáte, že byste potřebovali ušetřit nějaké peníze. Možná nevěříte, ale jde to docela snadno. Začněte malými krůčky a než se nadějete, váš finanční život se...

VĚTRÁNÍ, TOPENÍ

27. Snižte teplotu v pokojích o jeden stupeň, ušetříte až šest procent energie. Zdravé a zároveň příjemné prostředí je v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici tedy výše uvedených 17–18 °C a na chodbách 15 °C.

28. Radiátory nepřekrývejte záclonami ani oblečením. Znemožňujete jim možnost místnost efektivně a levněji vytopit. Umístěte za radiátory reflexní fólie, které odrazí zpátky do místnosti až 90 procent tepla.

29. Větrejte intenzivně, okna otevřete dokořán na 5 až 10 minut a udělejte průvan. Vzduch se vymění, ale zdi zůstanou teplé. V zimě byste neměli nechávat otevřenou ventilačku delší dobu.

30. Ušetřit za energie se dá třeba i vhodným nátěrem zdí. Například termoizolační malířskou barvou. Podle pokojových malířů takové stěrky nebo nátěry zlepší tepelnou pohodu v místnosti. Pomocí mikrokuliček odrážejí tepelné vlny zpět a stěna je na pocit teplá, nesálá z ní chlad a díky tomu se může méně topit.

31. Nákladnější variantou je pořízení kvalitních oken, která nepustí teplo ven.

Článek

Reportáž - Nová zelená úsporám Foto:

Stavíte či rekonstruujete dům? Žádejte o příspěvek, stát rozdá miliardy REPORTÁŽ

Nová okna a dveře, zateplení domu nebo solární systémy. Na to všechno můžete od státu dostat až pětimilionový příspěvek. Stačí si jen podat žádost v programu Zelená...

32. Na topení je vhodné myslet i před odjezdem na dovolenou. Pokud bydlíte v rodinném domě a topíte-li elektřinou či plynem, určitě před odjezdem nevypínejte topení úplně, ale nechte temperovat na nižší teplotu (termostat na 1, cca 10 °C). Dům by mohl zbytečně prochladnout a mnohem víc peněz a energie vás pak bude stát znovuvytopení celého domu. V případě domu, kde topíte tuhými palivy, a tak je jasné, že během vaší nepřítomnosti se topit nebude, je podle odborníků naopak vhodné využít navíc například nějaký infrazářič s termostatem či infralampu v místnostech, kde hrozí zamrznutí vody. Bydlíte-li v bytě, tady klidně topení na elektřinu či plyn můžete vypnout úplně, jelikož vám stěny "vytopí" sousedé.

Článek

V bytě topení můžete vypnout úplně, v domě raději ne Foto:

Ušetřete, i když nebudete doma. Tipy, jak nastavit (nejen) topení před dovolenou

Topit, když nikdo není doma, se zdá jako nesmysl. Není to ale pravda vždy. Jinak to budete řešit, když bydlíte v bytě, a jinak v případě domu...

SVÍCENÍ

33. Na svícení lze také ušetřit. Pořiďte si úsporné žárovky. Oproti největším žroutům elektřiny – tedy klasickým žárovkám – jsou úspornější halogenové, kompaktní zářivky nebo LEDky. Přičemž nejméně energie spotřebovávají právě LED žárovky, které se hodí v podstatě do všech místností, i na chodbu. Nevadí jim časté spínání a zapínání, vydrží několik let plného provozu i v náročnějších podmínkách (vlhko). Známější a více využívané kompaktní zářivky (úsporné žárovky) také ušetří spoustu energie (oproti klasickým jsou úspornější asi o 60 procent), hodí se ale pouze do místností, kde víte, že budete svítit delší dobu (tedy obývák, pracovna, kuchyně). Těmto typům žárovek nesvědčí časté zhasínání. Nedoporučují se třeba na toaletu.

Článek

Nejúspornější jsou LED žárovky Foto:

Srovnání žárovek od klasických po LEDky. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Bez umělého světla si už neumíme život ani představit. Elektrickou žárovkou lidstvo svítí už více než 130 let. Jedná se o významný vynález, nicméně přišly další...

ZMĚNA DODAVATELE

34. Ušetřit můžete i tím, že změníte dodavatele energií. Dá se hovořit o tisícových úsporách za rok. Než ale dodavatele změníte, použijte ověřené srovnávací internetové kalkulačky. A hlavně se nenechte ovlivnit pouze cenou. "I když si najdete levnějšího dodavatele, je potřeba se podívat, jak vypadá vaše smlouva," varuje Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce. Potřebujete-li poradit se změnou dodavatele, kontaktovat můžete i odborníky Prima Rádce zde.

VYZKOUŠEJTE ONLINE KALKULAČKY:

>>> Srovnání elektřiny <<<
>>> Srovnání plynu <<<

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o úsporné domácnosti

Zatímco kotlům lidé obvykle věnují odpovídající péči, radiátory naopak často zanedbávají Foto:

- praktické rady a tipy na úspory

- informace o možnostech získání příspěvků od státu

- videa, manuály, ...

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama