Funkční domov: Dnes už jedině s elektřinou. Proč řešit její cenu?

Co všechno vám doma funguje díky elektřině? Foto: Co všechno vám doma funguje díky elektřině?Foto: thinkstock.com

Kam se doma podíváte, tam potřebujete elektřinu. Máte pocit, že za proud platíte zbytečně moc? Zejména, pokud topíte elektrickou energií, stojí za to o změně zauvažovat. Roční úspora může být v řádech tisíců korun.

Elektřinu potřebujeme všichni. Už se bez ní neobejdeme. Vaříme, svítíme, ohříváme vodu, pereme prádlo, uchováváme potraviny v chladu a tak dále. Velká část domácností elektřinou i topí. Zvlášť v novostavbách, které se staví v nízkoenergetickém standardu, se topit elektřinou podle odborníků vyplatí.

"Má to smysl? Vždyť se ceny zas o tolik neliší?"

Pokud tedy mluvíme o úspoře za elektřinu, stojí za to porovnat si všechny nabídky na trhu. Možná si řeknete, že kvůli pár korunám nemá cenu něco takového řešit. Nejedná se ale pouze o chvilkovou úsporu, ale o dlouhodobé snížení provozních nákladů. Nový dodavatel vám může nabídnout nejen lepší cenu, ale i další služby, jako věrnostní bonusy navíc, elektronické zasílání ročního vyúčtování, pobočky v místě bydliště a podobně. Na trhu s energiemi fungují na dvě desítky dodavatelů energií, konkurence je velká a společnosti se snaží v cenách i službách předhánět.

Nezávislé on-line srovnání všech dodavatelů energií na trhu. Během pár minut zjistíte, kolik můžete za elektřinu ušetřit. Většina klientů po změně dodavatele uspoří tisíce korun. Můžete i vy! Co všechno se platí?

Cena elektřiny se skládá ze dvou částí, a to z regulovaných a neregulovaných plateb. Regulovaná částka, kterou každoročně upravuje Energetický regulační úřad, je pro všechny stejná. Zahrnuje:

  • cenu za distribuci energie
  • systémové služby, popřípadě činnost operátora trhu
  • příspěvek na podporu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů a z daně za elektrickou energii.

Vy můžete ovlivnit neregulovanou cenu za elektřinu. Ta tvoří více než polovinu konečné ceny. Jedná se o samostatnou platbu za spotřebovanou, takzvanou koncovou silovou elektřinu, a stálý plat za odběrné místo. A to je cena, kterou ovlivňuje trh a určuje ji sám dodavatel.

Co obnáší změna dodavatele?

Nemusíte se bát, že byste změnou dodavatele museli měnit jistič, elektrické vedení či elektroměr. Tato příslušenství jsou majetkem distributora a toho změnit nemůžete. Vy máte možnost měnit pouze dodavatele, a to kdykoliv. Jediným „časovým“ omezením je výpovědní doba u stávajícího dodavatele (nejčastěji bývá tříměsíční). Veškeré změny se realizují pouze „papírovou“ formou.

Dejte si pozor zejména na podomní prodejce, kteří si z klamání lidí dělají byznys.

Vše, co by vás mohlo zajímat o úsporách energií a o bezpečné změně dodavatele, zjistíte i v těchto článcích:

Článek

Teplo i v zimě... Foto:

Nižší účet za topení už od příští zimy? Začněte jednat hned teď!

Pokud topíte plynem nebo elektřinou, můžete už příští zimu ušetřit tisíce korun. Přejděte tam, kde vám nabídnou lepší podmínky. Právě teď je nejvyšší čas o změnu zažádat....

Článek

Podpis! Foto:

Nezvaná návštěva: Podomní prodejci za dveřmi. Tipy, co dělat!

S "velmi výhodnou" nabídkou teď přicházejí hlavně zástupci energetických společností. Nebo se tak někteří z nich alespoň tváří. Rozeznat podvodníka a skutečného prodejce...

Článek

Podomní prodejce Foto:

Místo kontroly plynoměru změna dodavatele. Jak ještě umějí klamat podomní prodejci?

Chodí od domu k domu a lákají na výjimečnou nabídku. V horším případě hrají divadlo a lžou lidem do očí. Ale pozor, na podomní prodejce si mohou hrát i nebezpeční lupiči!...

Článek

Článek

Letos v zimě jsme tolik topit nemuseli... Foto:

Tisíce korun doma díky teplé zimě. A můžete ušetřit ještě víc!

Letošní extrémně teplá zima asi spoustě lidí – zejména milovníkům sněhu – radost neudělala. Co ale potěšilo určitě všechny, je vyúčtování, které po sobě zanechala. Oproti...

 Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama