ENERGIE v roce 2015: Elektřina zlevní, plyn podraží. Tipy, co je výhodné udělat

Cena za odběr plynu se příští rok zvýší Foto: Cena za odběr plynu se příští rok zvýšíFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv TV Prima

 

Jaké budou ceny energií příští rok? Všechny domácnosti budou platit o něco míň za elektřinu. Ty, které využívají i plyn, si za jeho odběr ale mírně připlatí. Energetický regulační úřad oznámil regulované ceny energií, které tvoří část konečné ceny pro spotřebitele.

Najděte tu nejvýhodnější cenu elektřiny a plynu on-line. Během pár minut zjistíte, kolik můžete ušetřit!Levnější elektřina

Domácnostem ve výsledku elektrický proud podle předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové zlevní o téměř tři procenta. Pokles ceny proudu podpoří nejen nižší regulovaná složka, ale také nižší cena elektřiny na energetické burze. Regulovaná složka ceny elektřiny klesne v průměru o 1,2 procenta. „Například průměrné domácnosti, která používá elektřinu k vytápění, se díky nižší regulované složce ceny sníží účet za elektřinu o 269 korun,“ vypočítal odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

 

Vše o cenách ENERGIÍ i ÚSPORÁCH nejen během topné sezóny. Ve SPECIÁLU Prima Rádce. Články i hraný on-line seriál. TADY:

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

 

Ještě větší úspora: Správná volba dodavatele

Konečnou cenu, kterou budou domácnosti platit, ale určí až dodavatelé. Ti ovlivňují takzvanou neregulovanou složku ceny. „Část, kterou ovlivňujeme my obchodníci, tvoří zhruba 40 procent ceny. Ta zůstane buď stejná, nebo dojde k mírnému poklesu,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel alternativního dodavatele energií. ERÚ odhaduje meziroční pokles neregulované části ceny elektřiny až do výše kolem pěti procent.

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Foto: thinkstock.com

 

Nabídky napříč trhem se pak liší, a to dost významně. Zákazníci mají velkou šanci uspořit až několik tisíc ročně. „Změnou dodavatele se dá (u průměrné domácnosti, která topí elektřinou) ušetřit téměř 3 314 korun,“ doplňuje Zbyněk Laisek. Ceníky na příští rok od všech dodavatelů nicméně ještě na světě nejsou. Menší společnosti čekají na reakci dominantních hráčů, aby podle nich pak své nabídky upravily.

ELEKTŘINAZměna regulovaných cen pro rok 2015 - zlevněníZměna dodavatele - úspora
Svícení- 116 Kčaž 627 Kč
Ohřev vody- 133 Kčaž 1 083 Kč
Topení přímotopem- 269 Kčaž 3 314 Kč

Zdroj: ERÚ, Prima Rádce

 

POROVNEJTE SI CENY VAŠÍ DOMÁCNOSTI: PŘEHLED VŠECH NABÍDEK DODAVATELŮ ELEKTŘINY NA TRHU (podle regionu, spotřeby a další podstatných ukazatelů)

 

Článek

Reportáž Daniely Klívarové

Odběratelé plynu si připlatí

Celkové náklady na plyn se příští rok zase naopak zvýší. Podle toho, k čemu plyn lidé využívají, se ceny zvednou o 1,18 až 4,74 procenta. Na zvýšení regulované složky ve výši 7,4 procenta má vliv několik faktorů, nicméně nejvýznamější je mírná zima, politická situace na Ukrajině a nárůst ceny za přepravu plynu. Podle předpokladů Zbyňka Laiska budou ceny během dalších let stagnovat nebo jen nepatrně růst. „V případě neregulované složky, kterou určují dodavatelé, očekáváme s ohledem na situaci na Ukrajině mírný nárůst ceny,“ doplňuje Laisek.

PLYN
Změna regulovaných cen pro rok 2015 - zdražení
Změna dodavatele - úspora
Vaření
+ 125 Kčaž 430 Kč
Topení (byt)
+ 412 Kč
až 5 936 Kč
Topení (dům)
+ 568 Kč
až 9 815 Kč

Zdroj: ERÚ, Prima Rádce

I u plynu můžete ušetřit

Pokud by domácnost používala plyn k vaření i vytápění, ročně by tak v průměru zaplatila zhruba 400 korun navíc. „Na druhou stranu změnou dodavatele plynu může tato průměrná domácnost ušetřit až šest tisíc korun,“ spočítal Zbyněk Laisek. Kdyby šlo o domácnost v rodinném domě, úspora by přesáhla dokonce devět tisíc korun.

 

POROVNEJTE SI CENY VAŠÍ DOMÁCNOSTI: PŘEHLED VŠECH NABÍDEK DODAVATELŮ PLYNU NA TRHU (podle regionu, spotřeby a další podstatných ukazatelů)

 

Tipy, co je teď výhodné udělat

1) Vzhledem ke klesajícím cenám elektřiny je vhodné volit smlouvy s dodavatelem na dobu neurčitou nebo maximálně s 12měsíčním závazkem.

2) Pokud jde o plyn, doporučujeme fixovat cenu na 12 měsíců nebo využít novinky na trhu – smlouvu na dobu neurčitou s garancí ceny. Tedy, klient může smlouvu kdykoli vypovědět a zároveň mu dodavatel garantuje cenu, za kterou mu bude plyn dodávat.

3) Ceny energií (plyn i elektřina) se vyvíjejí, a proto stojí za to průběžne kontrolovat a porovnávat stávajícího dodavatele s ostatními konkurenčními nabídkami. V zahraničí je běžné měnit dodavatele i vícekrát za rok (například v Anglii mění domácnosti dodavatele energií i 3krát ročně). Aktuálně na trhu působí více než 60 dodavatelů energií a proto se vždy dá najít zajímavá akční nabídka, které průměrnému uživateli může ušetřit až několik tisíc korun. Z tohoto důvodu nedoporučujeme uzavírat smlouvy s delším závazkem než jeden rok.

4) Nabídky dodavatelů vždy porovnávejte a nepodepisujte unáhleně smlouvy například s podomním prodejcem, který často nabízí předražený produkt se závazkem delším než tři roky.

Fixovat ceny, nebo ne? Videorozhovor se Zbyňkem Laiskem

PTEJTE SE: Finančního odborníka Zbyňka Laiska a jeho kolegů se můžete ptát na vše, co vás o elektřině a plynu zajímá. Pište na info@prima-radce.cz. Specialisté vám poradí, jak správně nastavit distribuční sazbu, jak vyřešit smlouvu nebo jak efektivně nastavit zálohy...

Tady najdete souhrn všech otázek a odpovědí z naší on-line poradny.

Článek

Rozsvícené lampy Foto:

Vše, co chcete vědět o energiích: Vaše DOTAZY, naše ODPOVĚDI

Téma, které vás zajímá. Jak efektivně hospodařit s rodinnými financemi, jak uspořit peníze za elektřinu nebo plyn? V článku najdete odpovědi na desítky dotazů diváků naší...

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Změnou dodavatele lze na energiích ušetřit vždy... Foto:

Ceny energií tlačí dolů velká konkurence. Změnou dodavatele ušetříte

Nevyhovuje vám cena, kterou platíte za elektřinu a/nebo plyn? Máte šanci to změnit.

Článek

Mějte výdaje za energie pod kontrolou. Foto:

Rub a líc ceny energií

Vhodnou volbou dodavatele energií můžeme na neregulované složce ušetřit až několik tisíc ročně.

Článek

Energie v rodinném domě Foto:

Novela energetického zákona: Změna k lepšímu, nebo horšímu?

Chystají se zřejmě další změny na poli energií. Zjišťovali jsme, jak jsou pro konečné spotřebitele výhodné...

Článek

Úsporné spotrebice ušetří peníze Foto:

Kuchyně jako srdce domova: Nechte v ní proudit energii, ale levně

Náklady na elektřinu a plyn ukusují z rodinných rozpočtů stále větší díl. Například v kuchyni se spotřebovává velké množství energie a můžete zde také hodně energie...

Článek

Elektřina v kuchyni Foto:

Život s elektřinou: Svítíte, vaříte, topíte? Jakou nastavit sazbu? VIDEO

Elektřinu používáme všichni. Někdo s ní jen svítí a používá běžné spotřebiče, někdo ohřívá i vodu v bojleru, někdo i topí. Podle toho se pak odvíjí volba distribuční sazby.

Článek

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama