Dražší elektřina i hrozba černých odběrů. Důsledek nového energetického zákona?

Střecha se solárními panely Foto: Střecha se solárními panelyFoto: thinkstock.com

Poslanci by měli začít projednávat novelu takzvaného energetického zákona. Přináší řadu změn a podle mnohých odpůrců to nejsou změny pozitivní...

 

Novela energetického zákona, kterou letos v říjnu schválila vláda a tento týden by ji měli projednávat poslanci, by podle některých odborníků mohla dostat domácnosti do nepříjemných situací. Sice vychází vstříc například v oblasti zamezení zneužívání podpory na obnovitelné zdroje či ulevuje administrativní zátěži při zřizování malých solárních elektráren, v řadě změn jsou ale prý "mezery". V čem? Z odběratelů energií by se mohli stát dokonce černí odběratelé a díky další změně by mohla zdražit elektřina domácnostem kvůli nové formě přispívání na zelené energie. To například tvrdí Jiří Písařík, odborník na energie a jednatel energetické společnosti. Proti novele je i předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Podle ní je novela v tomto znění „zmetek“.

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Foto: thinkstock.com

 

Zásadní změna

Podle návrhu se má například měnit forma příspěvku na zelené energie (obnovitelné zdroje energie – OZE) u domácností. Nově by domácnosti měly platit fixní poplatek, který nebude odvozen od spotřeby, ale od typu a počtu jističů. Jedná se asi o největší změnu v zákoně. Podle Jiřího Písaříka, jednatele jednoho z dodavatelů energií, to ale může domácnosti demotivovat v tom, že nebudou mít potřebu šetřit na spotřebě energie. Navíc tímto krokem může podle něj elektřina zdražit. „Nový systém fixních plateb na odběrné místo neumožní domácnostem šetřit. Bude prospěšný zejména pro velké elektrárenské společnosti, které tak budou mít zajištěný trvalý a předvídatelný příjem. V návrhu zákona totiž zcela chybí jakákoli konkrétní čísla výše budoucích plateb a vše je ponecháno až na dalším nastavení dle vyhlášky,“ říká Písařík.

Celý rozhovor s Jiřím Písaříkem si můžete přečíst zde:

Článek

Energie v rodinném domě Foto:

Novela energetického zákona: Změna k lepšímu, nebo horšímu?

Chystají se zřejmě další změny na poli energií. Zjišťovali jsme, jak jsou pro konečné spotřebitele výhodné...

Sobotka: Zdražovat se nebude

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by ale cena elektřiny zvyšovat na základě novinek neměla. „Ten zákon předpokládá určité úlevy pro velké odběratele, firmy, které mají vysokou energetickou náročnost z tohoto hlediska. Jakékoliv dopady budou kompenzovány na vrub státního rozpočtu, nikoliv na vrub domácností,“ uvedl Sobotka.

 

Jak ušetřit za energie? Spoustu tipů na tisícové úspory najdete ve SPECIÁLU Prima Rádce (hraný on-line seriál s Patrikem Nacherem i články). ZDE:

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

 

Z domácností černí odběratelé?

Srovnání nabídek všech dodavatelů energií zde.Další „nešťastnou“ novinkou má být podle Písaříka možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od začátku odběru energií, kterou zákazník podepíše například s domovním prodejcem nebo jinde mimo provozovnu dodavatele energií. Vypadá to prý jako vstřícný krok, ale podle Písaříka hrozí, že se z domácností stanou na čas černí odběratelé. V okamžiku vypovězení by podle něj zákazník neměl smlouvu ani s novým, ale už ani s původním dodavatelem. Tato lhůta už přitom podle některých dalších odborníků naopak od nového roku platí díky změnám v občanském zákoníku. Názory na to se liší. Někdo tvrdí, že lze odstoupit ve lhůtě 14 dnů od počátku odběru, někdo zase, že od podpisu smlouvy a 5 dnů před počátkem odběru.

Proti je i ERÚ, pro zaměstavatelé

Novela se nelíbí ani ERÚ – ředitelka Alena Vitásková je proti ní hlavně kvůli tomu, že podle ní úřad ztratí svou nezávislost díky vzniku rady ERÚ. Obává se politizace instituce, která dohlíží na trh s energiemi.

Článek

Naopak pro rychlé přijetí novely zákona jsou zaměstnavatelé. Na vládu a poslance se v polovině října obrátili představitelé Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu a dopravy České republiky se společnou žádostí o urychlené projednání vládní novely tohoto zákona na mimořádném zasedání poslanecké sněmovny. "Je nezbytné zahájit finální část legislativního procesu u těchto novelizací zákonů tak, aby byla minimalizována možnost zásahu ze strany Evropské komise kvůli neplnění závazků a předejít enormním ekonomickým škodám." Vyplývá to z prohlášení, které zástupci Svazu průmyslu a komory zaslali členům Poslanecké sněmovny ČR a také předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi a dvěma místopředsedům, Andreji Babišovi a Pavlu Bělobrádkovi.

Použité zdroje:

www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/vlada-schvalila-novelu-energetickeho-zakona-elektrina-domacnostem-nezdrazi-tvrdi-sobotka--1410744, www.solarninovinky.cz/?legislativa/2014103103/poslanci-jiz-v-utery-projednaji-novelu-energetickeho-zakona

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

D01d – jednotarifní sazba určena malým domácnostem o jedné až dvou osobách, které mají malou spotřebu energie, chaty, zahrady, garáže. Jde tedy o domácnosti, které elektřinou netopí a nevyužívají k ohřevu vody. Nad 500 kWh ročně volte sazbu D02d. Foto:

Pro každou rodinu: 3 způsoby, jak můžete ušetřit za energie...VIDEO

Topná sezóna je tady a s ní možnost, jak ušetřit nějakou tu korunu navíc. Za topení totiž každoročně vydáváme zhruba 70 procent ze sumy, kterou platíme za spotřebu...

Článek

Elektřina v kuchyni Foto:

Život s elektřinou: Svítíte, vaříte, topíte? Jakou nastavit sazbu? VIDEO

Elektřinu používáme všichni. Někdo s ní jen svítí a používá běžné spotřebiče, někdo ohřívá i vodu v bojleru, někdo i topí. Podle toho se pak odvíjí volba distribuční sazby.

Článek

Mějte výdaje za energie pod kontrolou. Foto:

Rub a líc ceny energií

Vhodnou volbou dodavatele energií můžeme na neregulované složce ušetřit až několik tisíc ročně.

Článek

Úsporné spotrebice ušetří peníze Foto:

Kuchyně jako srdce domova: Nechte v ní proudit energii, ale levně

Náklady na elektřinu a plyn ukusují z rodinných rozpočtů stále větší díl. Například v kuchyni se spotřebovává velké množství energie a můžete zde také hodně energie...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

 

Diskuze

reklama