Seriálový BONUS: Drama mezi dveřmi aneb Když vás navštíví podomní prodejce

Boj o dveře  Foto: Boj o dveře Foto: thinkstock.com

Pro nezávislého pozorovatele může být urputná snaha prodejců i komedie, pro účastníky docela drama. Zvlášt, když jediným vynuceným podpisem přijdou o peníze...

 

Podomní prodejci mají už na mnoha místech republiky zákaz zvonit u dveří domácností. Starostové měst k tomuto kroku přistupují i na žádost samotných obyvatel. Nezřídka totiž bývají podvedeni. Ať už se jedná o prodejce dek a polštářů nebo energií.

Drama u vchodu...

Hodně lidí tak může vyprávět svůj příběh, kde hlavní roli sehráli podomními prodejci. Někteří přistoupili na zdánlivě výhodnou nabídku, jiní byli oklamáni - stejně, jako jsme ukázali v příběhu Marty a Karla, který byl natočen podle skutečné události. Do situace, kterou prožili naši hrdinové v posledním dílu, se dostala paní Kateřina z Prahy, která měla podepsat potvrzení o výměně plynoměru, ale podvodník jí přitom dal k podepsání smlouvu, kterou přešla k jinému dodavateli.

 

Tady najdete všechny díly o energiích včetně toho o podomním prodejci...

Seriál o financích - 12. díl - titulní foto Foto:

 

Dva nejčastější triky podomních prodejců

1. Lež a vydávání se za někoho jiného

Někdo přijde vyměnit plynoměr, někdo změřit energetickou náročnost nebo zkontrolovat stav oken. Pokud si vy sami někoho na tuto činnost neobjednáte, neměli byste ho raději ani pouštět dovnitř. Je více než pravděpodobné, že se jedná o podvodníka, který vás chce oklamat.

2. Dodavatel vám zůstane

Přesvědčují vás o tom, že zůstanete u svého poskytovatele. To je ale jen poloviční pravda, kterou si mnohdy lidé neuvědomují. Za všech okolností odběratelé vždy zůstavají u distributora, který je spjat s lokalitou. Měnit mohou jen dodavatele. Šikovně naučenými větami však podomní prodejci dokážou pravdu překroutit.

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Foto: thinkstock.com

 

Podpis v nevhodnou chvíli

Základní rada zní: Nikdy nic nepodepisujte mezi dveřmi, aniž byste si nabídky předtím porovnali.

Jakmile někdo zazvoní a nutí vás podepsat a vy jste nikoho nezvali, nepodepisujte. Nejdřív si ověřte například u svého distributora, jestli k vám skutečně někoho například na výměnu plynoměru poslal. V případě výhodnější nabídky také nepodepisujte a nejprve si porovnejte trh sami. Pokud se jedná o seriózního prodejce, na váš návrh, aby na sebe nechat kontakt a že se mu v případě zájmu ozvete a dohodnete další schůzku, bez problémů přistoupí. Pokud nebude chtít přistoupit na takové řešení, je to pro vás znamení toho, že se nejedná o seriózní nabídku a podepisovat byste neměli už vůbec.

Jak se v takové situaci zachovat v bodech

  • Převzít smlouvu
  • Nic nepodepisovat
  • V klidu pročíst, případně porovnat na internetu, jedná-li se skutečně o nabídku změny dodavatele
  • Až tehdy, bude-li se vám nabídka zdát skutečně výhodná, podepište (například na druhé schůzce)

Řešení, pokud už podepíšete...

Ne vždy lze situaci zachránit, ale většinou ano. Je třeba ale jednat rychle.

Pokud jste podepsali a vzápětí si uvědomíte, že to byla chyba, máte šanci od smlouvy odstoupit bez udání důvodu. V každém případě kontaktujte svého stávajícího dodavatele, který vám pomůže situaci vyřešit ze své pozice. Odstoupení od smouvy novému dodavateli pošlete poštou doporučeně.

Pokud se o změně dodavatele dozvíte až po delší době, například v uvítacím dopise, i tehdy byste měli mít ještě šanci vše napravit. Podle některých odborníků by měl mít každý zákazník možnost zrušit smlouvu uzavřenou distančním způsobem (tedy mimo provozovnu firmy) ve lhůtě 14 dnů od začátku odběru energií.

V každém případě máte také možnost se obrátit na naše odborníky, kteří vám pomohou situaci vyřešit. Psát můžete na info@prima-radce.cz nebo volat na číslo 810 811 812.

 

Mnohem více informací o tom, co můžete od podomních prodejců čekat a jak se jim bránit, najdete v těchto článcích:

Článek

Podpis! Foto:

Nezvaná návštěva: Podomní prodejci za dveřmi. Tipy, co dělat!

S "velmi výhodnou" nabídkou teď přicházejí hlavně zástupci energetických společností. Nebo se tak někteří z nich alespoň tváří. Rozeznat podvodníka a skutečného prodejce...

Článek

Podomní prodejce Foto:

Místo kontroly plynoměru změna dodavatele. Jak ještě umějí klamat podomní prodejci?

Chodí od domu k domu a lákají na výjimečnou nabídku. V horším případě hrají divadlo a lžou lidem do očí. Ale pozor, na podomní prodejce si mohou hrát i nebezpeční lupiči!...

Článek

Nepusťte je dovnitř! Foto:

UŽ DOST! Češi brojí proti podomním prodejcům. Co můžete udělat vy?

Vztek, bezmoc, pláč, zoufalství. To všechno za sebou umí nechat nezvaná návštěva podomního prodejce. A lidem se to už přestává líbit, začínají se ozývat stále víc. Chtějí...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

 

Diskuze

reklama