Další REKORD: Úroky hypoték klesly na 2,37 procenta

Úrokové sazby u hypoték jsou zase na historickém minimu Foto: Úrokové sazby u hypoték jsou zase na historickém minimuFoto: thinkstock.com

Rok 2014 byl, pokud jde o hypotéky a jejich úroky, rekordní. Úroková míra u hypotečních úvěrů klesla v závěru minulého roku na další historické minimun - 2,37 procenta. Bylo to desáté zlevnění za sebou.

 

21. 1. 2015

Úroky klesají, zájem Čechů o hypotéky ale neklesá. Naopak. Banky pravidelně každý měsíc lidem půjčují miliardy korun. Zlepšuje se situace domácností (rostou reálné mzdy, snižuje se nezaměstnanost) a snížila se i hodnota peněz. Průměrná výše hypotéky na jednoho žadatele je kolem 1,6 - 1,8 milionu. Pokud tedy máte v plánu pořídit si bydlení na úvěr, teď jsou pro to ideální podmínky. Také klienti, kteří už hypotéku nějaký ten rok splácejí, mají velkou šanci ušetřit při jejím refinancování až několik tisíc korun. Navíc, příznivá situace by měla ještě vydržet a klesající trend úrokových sazeb bude podle předpokladu odborníků pokračovat.

 

Marcela Svobodová Foto:

"Nízké úrokové sazby pomohly oživit i český realitní trh. A zvýšily zájem lidí o koupi nemovitostí," zjistila mimo jiné Marcela Svobodová, reportérka zpravodajství FTV Prima.

 


Úroky 2,37 procenta jsme vyčíslili už před měsícem

Úroky drží záměrně dole centrální banka. Průměrná úroková sazba klesla loni v prosinci podle Fincentrum Hypoindex na 2,37 procenta oproti listopadové hodnotě 2,44 procenta. Sazbu 2,37 procenta vyčíslili už v polovině posledního měsíce roku 2014 i odborníci Prima Rádce. Tyto informace tehdy uvedlo i zpravodajství FTV Prima.

Reportáž z prosince 2014

Hypotéky i s úrokem pod 2 procenta

Na trhu ale aktuálně najdete i nabídky s mnohem nižší sazbou. Přehled všech nabídek hypotečních úvěrů na trhu získáte třeba v internetových porovnávačích. Například úrokové sazby pro novou hypotéku na 20 let ve výši jednoho milionu korun (při kupní ceně nemovitosti 1 200 000 korun) s fixací na 5 let se v porovnávači na Prima Rádci pohybují od 1,79 procenta po 2,78 procenta. Měsíční splátky se pobybují od 4 960 po 5 436 korun.

Porovnejte si nabídky:

 

Hypotéka - bydlení na dosah Foto: thinkstock.com

Nemáte svého finančního poradce a potřebujete poradit s výběrem hypotéky? Obraťte se na naše odborníky prostřednictvím kontaktního formuláře. Pomůžou vám zdarma najít nejvýhodnější úvěr a vyřešit veškeré papírování.

Fix, nebo float?

Vzhledem k nízkým úrokům odborníci nedoporučují sjednávat variabilní hypotéku, protože už i fixní sazby se u některých bank pohybují ve stejné výši, jako pohyblivé sazby navázané na PRIBOR. Finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek doporučuje sazbu u hypotéky zafixovat. "Je možné, že v rámci marketingových aktivit sazba ještě lehce klesne, nicméně pokud by si měl klient vybrat, je výhodné fixovat okolo pěti let," říká.

Článek

Stěhování do nového bytu Foto:

Variabilní hypotéka může ušetřit peníze. Ale co nervy?

Plánujete stavět dům nebo koupit byt na hypotéku? Pak možná přemýšlíte i nad tím, jakou zvolit sazbu. Nejčastější variatnou je fixní hypotéka, ta variabilní ale může vyjít...

Úroky nejsou vše

U hypotéky je ale důležité porovnat nejen výši úroků, ale i podmínky bank a případné poplatky. Mohou být napříč trhem různě vysoké. Jak vybrat hypotéku, která vyhovuje právě vám a vašemu rodinnému rozpočtu? Jak vysoké byste měli mít měsíční příjmy a úspory na konkrétní požadovanou výši hypotéky či hodnotu nemovitosti? Podívejte se na hraný on-line seriál Prima Rádce věnovaný právě tématu pořizování bydlení na hypotéku, který spolu s dalšími informacemi najdete v tomto SPECIÁLU:

Seriál o financích - 9. díl - titulní fotka Foto:

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Sen o vlastním bydlení... Foto:

Co teď a co potom... Jak se s hypotékou nedostat do problémů?

Svůj sen o vlastním bydlení si každoročně plní velké množství lidí hypotékou. Jen loni banky poskytly odhadem přes osmdesát tisíc hypoték na byt, dům, pozemek či chatu....

Článek

Máte na hypotéku? Foto:

Jak BOHATÍ musíte být, chcete-li si vzít hypotéku?

Nic naplat. I přesto, že hypotéka je úvěr na bydlení pro ty, kteří na vlastní dům či byt nemají, nikdo, kdo nemá na účtu nic, by do hypotéky rozhodně jít (alespoň...

Článek

Moderní dům... Foto:

Finanční odborník: Hypotéku lze vyřídit za 10 dnů!

Plánujete koupit dům, byt, zahradu, chatu? Pokud nemáte na účtu statisíce až miliony korun, je jediným možným a logickým řešením hypotéka...

Diskuze

reklama