Co teď a co potom... Jak se s hypotékou nedostat do problémů?

Sen o vlastním bydlení... Foto: Sen o vlastním bydlení...Foto: thinkstock.com

Svůj sen o vlastním bydlení si každoročně plní velké množství lidí hypotékou. Jen loni banky poskytly odhadem přes osmdesát tisíc hypoték na byt, dům, pozemek či chatu. Podle statistik ale až 2 procenta žadatelů nezvládne nakonec hypotéku splácet. Jak tohle riziko eliminovat?

 

V roce 2013 to bylo úctyhodných 92 608 hypoték, za první tři čtvrtletí loňského roku dostalo úvěr na bydlení podle statistik Ministerstva pro místní rozvoj přesně 63 613 v celkovém objemu přes 105 miliard korun. Odhadem tak za celý rok 2014 může počet poskytnutých hypoték přerůst osmdesát tisíc. A zhruba více než tisíc žadatelů ročně se kvůli hypotéce dostane do problémů... Co udělali špatně? A jak se proti krachu zabezpečit?

Nemáte svého FINANČNÍHO PORADCE? Konzultujte u nás


Myslet dopředu...

Při zvažování hypotéky je potřeba myslet i na krizové situace, které mohou nastat v průběhu jejího splácení. Je to například ztráta zaměstnání, nemoc nebo úraz. Dlouhodobý, ale i krátkodobý výpadek příjmu, může s vašimi příjmy pěkně zatočit. Nikdy nevíte, co se může stát, nicméně nemusí vám nejistota svázat ruce při plánování budoucnosti.

 

SPECIÁL: VŠE O HYPOTÉCE (Hraný on-line seriál + články plné praktických rad a zajímavých informací). Klikněte na obrázek...

Seriál o financích - 9. díl - titulní fotka Foto:

 

Rezerva – v každém případě!

Než řeknete hypotéce definitivní "ano", měli byste mít na případné výpadky příjmu našetřenou peněžní rezervu – doporučujeme alespoň ve výši 5–6 měsíčních platů. Spousta lidí si vezme hypotéku ve výši 85 nebo 90 procent, vloží do ní 10 nebo 15 procent vlastních prostředků, což jsou často veškeré úspory, a rezerva je najednou pryč. Vyrovnat se pak s výpadkem příjmu je těžší.

 

Hypotéka - bydlení na dosah Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější hypotéce pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech bank na trhu on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši hypoteční specialisté vám připraví nezávaznou nabídku: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

 


Abyste nepřišli o všechny našetřené peníze, můžete ještě zvážit stoprocentní hypotéku, do které nemusíte dávat žádné vlastní prostředky. Měli byste ale počítat s tím, že nižší požadavky na výši úspor jsou vykoupeny zaše vyšší sazbou u hypotéky. Nicméně, pokud se pro tuto variantu rozhodnete, je možné po tří či pětiletém fixu hypotéku refinancovat a sazbu snížit. V následujícím článku najdete přehledné tabulky s ideální, resp. minimální výší úspor pro nejčastěji poskytované hypotéky s nejrůznější hodnotou zastavené nemovitosti.

Článek

Máte na hypotéku? Foto:

Jak BOHATÍ musíte být, chcete-li si vzít hypotéku?

Nic naplat. I přesto, že hypotéka je úvěr na bydlení pro ty, kteří na vlastní dům či byt nemají, nikdo, kdo nemá na účtu nic, by do hypotéky rozhodně jít (alespoň...

Pojištění

Rezervu si také můžete uložit na spořicí účet, ze kterého lze běžně vybírat. Díky tomu se vám peníze zhodnotí. A za úvahu také stojí zřízení životního pojištění, které vám bude částečně krýt výpadek příjmu při pracovní neschopnosti z důvodu úrazu nebo nemoci. Abyste zabezpečili svoji rodinu, doporučujeme vám pojistit se pro případ úmrtí, a to na výši hypotéky, která pak bude vyplaceným pojistným splacena.

 

Nejvýhodnější hypotéka pro váš nový domov. Pomůžeme vám ji najít

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

V ČR je uzavřeno přes 6 milionů smluv životního pojištění Foto:

Kauza životního pojištění: Papírování asi čeká všechny dotčené klienty (Nabízíme KONZULTACI)

Máte už nějakou dobu uzavřenou smlouvu o životním pojištění s možnostmi daňových výhod a chcete je i nadále využívat? Podle České národní banky byste měli aktivně...

Článek

Článek

Komerční cestovní pojištění není příliš drahé Foto:

Na hory je zásadní pojištění odpovědnosti + Jak při sjednávání pojistky ušetřit

Asi patnáct procent Čechů každoročně riskuje a do zahraničí jezdí bez pojištění. Pokud se ale lidé v zahraničí zraní nebo zraní někoho jiného, může je to přijít pěkně...

Diskuze

reklama