CO DĚLAT, KDYŽ... má manžel/ka dluhy a hrozí exekuce?

Dluhy vzniklé za trvání manželství patří do společného jmění manželů... Foto: Dluhy vzniklé za trvání manželství patří do společného jmění manželů...Foto: thinkstock.com

Hrozí jednomu z manželů exekuce? Pokud manžel nebo manželka s dluhem nesouhlasí, exekutor mu/jí nesmí vzít všechno, společný dům ale postihnout může...

 

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se akvokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.

Dotaz: Jsem deset let ženatý. Moje manželka si bez mého vědomí vzala půjčku. Jenže ji nesplácela a neřekla mi to a dluh pořád narůstá. Společnost začala vyhrožovat exekucí. Všechno máme společné a já se teď bojím, že o všechno přijdu i já. Mohu nějak ochránit své věci před exekucí? Dům jsme postavili společně, můžeme přijít i o střechu nad hlavou? Podle manželky je teď dluh asi 250 tisíc korun.

Rada: Dluhy vzniklé za trvání manželství patří do společného jmění manželů. Pokud však dluh vznikl proti vůli manžela a ten projeví vůči věřiteli nesouhlas s tímto dluhem bezodkladně poté, co se o takovém dluhu dozví, nemůže se věřitel uspokojit ze všeho majetku náležícího do společného jmění, ale jen do výše, na niž by měla manželka nárok při vypořádání společného jmění manželů (obecně tedy ve výši poloviny společného jmění manželů). V každém případě ovšem exekutor může postihnout věci náležící do společného jmění manželů, tedy i váš dům. Co se týče věcí, které patří do vašeho výlučného vlastnictví, tyto můžete v rámci exekučního řízení ochránit návrhem na vyškrtnutí věcí ze soupisu, případně vylučovací žalobou.

Advokát Viktor Fojt Foto:

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

 

 

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama