Viděli jste ve Zprávách TV Prima: Za dva roky bude asi dražší získat řidičák!

Za volantem... Foto: Za volantem...Foto: thinkstock.com

Největší chyby mnohdy dělají začátečníci. To je prostě fakt a netýká se to jen řízení auta. Než se nové znalosti dostanou nováčkům „pod kůži“, může to chvíli trvat. Jenže, právě v tomto případě jde kolikrát o život.

Asi to znáte. Na neznačené křižovatce vám nedal někdo přednost zprava, nebo vás dokonce řidič v hustém provozu předjížděl a jen tak tak se nesrazil s protijedoucím autem. Říkáte si někdy, jak mohl právě tento řidič vůbec dostat řidičák? Velkou roli v těchto případech hraje i potřeba riskovat a pocit, že se přeci nemůže nic stát. Často ale takto zmatkují právě řidiči-nováčci, kteří nedokáží dobře odhadnout situaci.

Dva roky na zkušenou...

Podle policejních statistik způsobí každou pátou nehodu řidiči, kteří mají řidičský průkaz maximálně pět let. Ministerstvo dopravy proto hodlá situaci na silnici změnit pomocí zákona. Nechalo se přitom inspirovat jinými státy, kde zpřísnění vydávání řidičských průkazů a výuky řízení motorových vozidel, pomohlo snížit počet dopravních nehod.

Dvouletá zkušební doba pod přísným dohledem a zabavení řidičáku po získání osmi bodů namísto dvanácti. Takový je plán ministerstva. Na změny se kromě budoucích řidičů musí připravit také autoškoly a úřady. Měla by se zkvalitnit výuka i zvýšit počet vyučovacích hodin. To zřejmě povede ke zvýšení cen.

Mimo jiné je také cílem nového zákona zrušit korupci v autoškolách.

Současné podmínky a ceny budou platit ještě zhruba dva roky.

Článek

Ŕidičský průkaz Foto: Ministerstvo dopravy

Udělejte si rychle řidičáky, nebo je budete mít jen dočasně

Vypadá to, že ministerstvo dopravy předloží zanedlouho návrh zákona, kde se zaměří hlavně na začínající řidiče. Kdo si udělá řidičák, dostane ho jen na zkoušku na dva roky.

Řidičáky dnes...

Víte, s čím musíte počítat dnes, pokud plánujete řidičák, nebo jste naopak řidiči v letech? Připravili jsme pro vás přehled nejrůznějších situací týkajících se nejen řidičských průkazů a jejich získávání, ale i řízení auta formou otázek a odpovědí...

V kolika letech se mohou začít řídit motorová vozidla?

Záleží na tom, co chcete řídit. Jestli chcete řídit malé autíčko, které neváží víc než 550 kilo, můžete mít řidičák už v sedmnácti letech. V jiných osobních autech s maximálním počtem osmi míst k sezení (kromě řidiče) můžete na silnici vyrazit až s dovršením osmnácti let (řidičák skupiny B).

Řidičák na malá motorová vozidla s maximální rychlostí do 45 km/h (i tříkolky a čtyřkolky vážící do 350 kilo) si mohou udělat již patnáctiletí. Mladí lidé od šestnácti let pak mohou řídit malé motorky s objemem do 125 cm3 a výkonem do 11 kW. Od osmnácti let se mohou řídit motocykly s výkonem motoru nejvýše 35 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg. A kompletní řidičák pro skupinu A, tedy všechny motocykly, můžete mít nejdříve ve čtyřiadvaceti letech, respektive ve dvaceti, pokud od osmnácti let řídíte motorky do 35 kW.

Nákladní auta mohou řídit osmnáctiletí, respektive lidé po 21. narozeninách - podle hmotnosti vozu a počtu míst k sezení. Od stejného věku lze řídit mikrobusy, velké autobusy pak až ve 24 letech. Další vymezení si můžete ověřit například na internetových stránkách BESIPu

Kolik stojí autoškola?

To je různé, každopádně ale není autoškola levná záležitost. Jiné ceny jsou na malém městě a jiné v Praze. Ceny se pohybují v rozmezí od zhruba sedmi do třinácti tisíc korun.

Kolik stojí vydání řidičského průkazu? A co k tomu potřebuji?

Potřebujete mít s sebou padesát korun na zaplacení správního poplatku.

Na úřad podle vašeho trvalého bydliště musíte dojít osobně a na základě vaší žádosti vám úředník vytiskne žádost podle registru. Nic tedy nevyplňujete. Vy pouze zkontrolujete údaje a podepíšete se. Přineste s sebou malou fotografii, občanku, doklad o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (počítejte s poplatkem lékaři), doklad o odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel (nesmí být starší půl roku), čestné prohlášení (například že vám nebyl řidičský průkaz odebrán v jiném členském státu).

Jak vypadá řidičák?

Už dávno jsou pryč rozkládací knížky. Každý nový žadatel dnes dostane řidičský průkaz Evropské unie, ten má podobu malé plastové kartičky. Jsou zde uvedeny všechny potřebné údaje o držiteli a oprávněních řídit motorová vozidla.

Platí mi ještě řidičák?

Zasloužilí řidiči museli být do konce minulého roku obezřetní. Pokud měli řidičský průkaz vydaný od ledna 2001 do konce dubna 2004, museli ho vyměnit. Máte-li stále řidičák vydaný v tomto rozmezí, teď už neplatí a pokud s ním usednete za volant, hrozí vám pokuta od 1 500 do 2 500 korun. Řidičáky vydané do konce roku 2000 neplatí už vůbec.

Usednu za volant. Jaké mám povinnosti?

Kromě toho, že byste měli dodržovat pravidla silničního provozu, musíte řídit auto, které má platný technický průkaz a doklad o emisích. Musí mít viditelnou registrační značku a povinnou výbavu. Na auto také musí být sjednané povinné ručení, respektive odpovědnost za provoz vozidla. To vás ochrání při škodě vzniklé při dopravní nehodě a kryje výši škody do určitého limitu jak řidiči, majiteli, tak i provozovateli auta, které způsobilo škodu.

Sjednejte si povinné ručení online, z pohodlí domova. Zcela bezpečně a během pár minut.

Mimo to také musíte mít u sebe všechny výše uvedené doklady včetně řidičského průkazu.

Kdy a jak můžu o řidičák přijít?

O řidičák můžete přijít velmi snadno. Pokud dosáhnete počtu dvanácti bodů, které se udělují za nejrůznější přestupky, bude vám odebrán řidičský průkaz na jeden rok. Poté musíte zažádat o nový průkaz se všemi náležitostmi. Musíte mimo jiné absolvovat znovu zkoušku v autoškole.

Řidičák vám také vezmou, pokud je vám udělen zákaz řízení motorových vozidel. Ten vás určitě nemine, usednete-li za volant opilí. Poté také musíte znovu ze zkoušce. Mimo to vám v tomto případě hrozí i vězení.

O řidičák můžete přijít také ze zdravotních důvodů.

Bude mi šedesát? Musím na zdravotní prohlídku?

Ne, od minulého roku mají povinnost podstoupit pravidelnou lékařskou prohlídku řidiči až od 65 let. Další kontrolu musíte absolvovat v 68 letech, třetí pak v sedmdesáti. Poté platí, že musíte chodit každé dva roky. Pokud pak řidič-senior neprokáže zdravotní způsobilost, policisté budou situaci řešit tak, jako kdyby neměl řidičský průkaz.

Článek

Nehoda se může stát kdykoliv... Foto: thinkstock.com

Neplaťte zbytečně vysoké havarijní pojištění na auto!

S každým přibývajícím rokem ztrácí vaše auto svoji hodnotu. S tím neuděláte nic. Můžete, respektive měli byste to ale využít ve svůj prospěch. S nižší cenou vozu snižujte ...

Diskuze

reklama