Tisíce korun doma díky teplé zimě. A můžete ušetřit ještě víc!

Letos v zimě jsme tolik topit nemuseli... Foto: Letos v zimě jsme tolik topit nemuseli...Foto: thinkstock.com

Letošní extrémně teplá zima asi spoustě lidí – zejména milovníkům sněhu – radost neudělala. Co ale potěšilo určitě všechny, je vyúčtování, které po sobě zanechala. Oproti loňské zimě ušetřily domácnosti za spotřebované teplo tisíce korun.

 

Ať už topíte plynem, nebo elektřinou, ušetřili jste až patnáct procent energie za topení. Také lidé, kteří k vytápění svých domovů využívají dřevo nebo uhlí, spotřebovali až o polovinu méně zásob. Většina rodin tak může počítat s tisícovými částkami, které jim po teplých zimních měsících zůstanou k dobru. Letošní zima byla k peněžence skutečně šetrná.

Článek

Zprávy - Lidé ušetřili palivo Foto:

REPORTÁŽ: Topíte dřevem nebo uhlím? Máte teď tisíce korun v kapse!

Domácnosti, které topí uhlím a dřevem, ušetřily díky teplé zimě tisíce korun. Většině z nich navíc zbyly zásoby na příští zimu. Co je dobrou zprávou pro domácnosti, je...

Elektřina, plyn, Praha, nebo venkov

Výše úspor závisí na způsobu vytápění a místě, kde žijeme. Pro představu uvádíme tři příklady...

Průměrně velký byt v Praze vytápěný plynem

Majitelé standardního bytu v Praze ušetří oproti loňskému roku zhruba 12–15 procent na spotřebě plynu. Samozřejmě je důležité, jaké množství plynu spotřebují celkově, ale většinou půjde o úsporu ve spotřebě plynu v kategorii topení. Vaření a ohřev vody zemním plynem markantní vliv na úsporu nemá, vzhledem k tomu, že tyto činnosti děláme neustále.

 • Průměrná spotřeba: 22 MWh
 • Cena za plyn: od 950 do 1 200 Kč/MWh
 • Předpokládaná průměrná úspora: 2,5 MWh
 • Předpokládaná úspora finanční: až 3000 Kč

Menší byt na malém městě vytápěný elektřinou

V tomto případě lidé ušetří kolem 10 až 15 procent za energii na výrobu tepla. Úspora přitom zřejmě ještě vzroste. Dodavatelé elektřiny totiž snížili ceny elektřiny průměrně o 15 procent.

 • Průměrná spotřeba: 15 MWh
 • Cena za elektřinu: závisí na distribuční sazbě, jističi, kraji a dodavateli
 • Předpokládaná průměrná úspora: 2 MWh
 • Předpokládaná finanční úspora: 4000–5000 Kč

Průměrně velký domek na venkově vytápěný plynem

Tady rodina ušetří oproti loňsku až 15 procent spotřeby zemního plynu. Domek se také lépe vyhřeje a poté není tak nutné topit celý den. Je proto možné, že úspora bude ještě větší.

 • Průměrná spotřeba: 32 MWh
 • Cena za plyn: od 950 do 1 200 Kč/MWh
 • Předpokládaná průměrná úspora: téměř 5 MWh
 • Předpokládaná finanční úspora: 5300–7000 Kč

Ušetřete ještě více!

Ušetřené sumy jsou příjemné. Pro vaši peněženku přitom mohou být ještě příznivější. Podle odborníků Prima Rádce se vám v každém případě vyplatí změna dodavatele. Jak v případě elektřiny, tak plynu. Na trhu je velké množství dodavatelů, kteří jsou stabilní, a přesto mají výrazně levnější ceny než majoritní společnosti.

Porovnejte si během pěti minut nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na českém trhu. Sjednejte si tu nejvýhodnější smlouvu zcela bezpečně, bez zbytečných rizik. Při výše uvedené spotřebě může s výběrem výhodnějšího dodavatele činit konečný účet za vytápění pražského bytu plynem 27 677 Kč – oproti běžnému dodavateli s vyúčtováním na 31 431 Kč. Až kolem osmi tisíc korun mohou ušetřit majitelé domku na vesnici, pokud topí plynem a uzavřeli by smlouvu s výhodnějším dodavatelem. V konkrétních číslech je to 40 701 Kč oproti 48 627 Kč. Lidé žijící v bytě na malém městě vytápěném elektřinou mohou za výhodnějších podmínek ušetřit téměř tři tisíce korun (37 471 Kč oproti 40 780 Kč).

Podvodníci za dveřmi!

Nejlepší je uzavřít smlouvu s dodavatelem energií na dobu neurčitou. Poté můžete kdykoliv odejít opět k jinému dodavateli s tříměsíční výpovědní lhůtou. Obraťte se přímo na vybrané dodavatele nebo porovnejte nabídky online u ověřených poskytovatelů. Dejte si pozor na podomní prodejce energií, kteří vás mohou lákat na velmi výhodné sazby. Často se jedná o podvodníky. Problému nekalých praktik podomních prodejců se budeme věnovat v dalších článcích na Prima Rádci.

Diskuze

reklama