Novodobí lichváři v Česku. Podaří se zastavit obchod s lidskou chudobou?

Past na dlužníky Foto: Past na dlužníkyFoto: Shutterstock.com

Půjčili jste si peníze a máte pocit, že platíte nehorázně vysoké úroky? Možná jste se stali obětí lichvy. Dobrá zpráva je, že se tomu poslanci snaží učinit přítrž. Úvěry by pak mohly být levnější.

13. 3. 2014

Úvěry, které odírají zejména lidi v nouzi, budou s velkou pravděpodobností od příštího roku postaveny jako lichva mimo zákon. Sněmovna totiž projednává novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který zavádí úrokový strop. Ten by měl podle návrhu u úvěrů nad 15 tisíc korun dosahovat maximálně 20 procent. Jednalo by se o významnou změnu, protože většina stávajících spotřebitelských úvěrů se nyní pohybuje nad touto hranicí. Předkladatelé novely poukazují na to, že v Česku se stala lichva obchodem s lidskou chudobou a je nutné ji co nejdříve zastavit.

Peníze nebo "život"

Obětí je mnoho lidí, kteří se dostanou do špatné situace a potřebují si půjčit za každou cenu. Týká se to často finančně nevzdělaných lidí nebo i lidí po ztrátě zaměstnání, a má to i přímý dopad na stagnaci hospodářské situace naší země. Po schválení novely by například za smlouvu, která nevyhoví zákonu, dostal její poskytovatel finanční sankci a samozřejmě by neobdržel úrok.

Nutné změny

Poslanci normu v zásadě podporují, ale požadují ještě nějaké úpravy. Dopad novely v současném znění by podle expertů ustály jen banky a levnější nebankovní poskytovatelé. „Obě tyto skupiny by však musely zasáhnout do svých produktových nabídek a případně vyřešit i dodatečný náklad volitelného pojištění. Dražší poskytovatelé vzhledem ke svému dlouhodobému cílovému trhu skokově zlevnit nemohou, a tak by to pro ně znamenalo pravděpodobný konec podnikání v ČR,“ upozornil Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce.

Potřebujete zařídit domácnost nebo zafinancovat cokoliv jiného, a nemáte peníze navíc? Prima Rádce Vám poradí, jak si zařídit bezpečně půjčku bez zbytečných rizik. Přísnější kontrola

Aby se lidé nedostávali do problémů i po přijetí novely, bude podle odborníků zapotřebí zpřísnit i kontrolu šedé zóny poskytovatelů půjček. „Předpokládám také, že společnosti se budou snažit účtovat různé dodatečné poplatky, které se do RPSN nebudou zahrnovat, případně jiné ‚tvůrčí‘ způsoby obcházení daných podmínek,“ je přesvědčen Laisek.

Lichva nebo ne?

Prokázat lichvu není jednoduché. Podle zákona je lichva trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo vědomě zneužije rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo rozrušení žadatele o půjčku. Ačkoliv je nezákonná, zákon přesně nestanoví, jaká konkrétní výše půjčky a úroků může už být za lichvu označena. České soudy nyní odsoudí za lichvu, pokud se k tomu vůbec odhodlají, až když úroky z úvěru dosahují 60 až 70 procent.

Článek

Chci dům!

Je nyní výhodné refinancovat hypotéku?

Jestliže se vám v nejbližší době blíží konec fixace vaší hypotéky, bylo by vhodné zauvažovat o refinancování stávající hypotéky.

Diskuze

reklama