Nečekané výdaje. Co s tím, když nemáte našetřeno?

Když peníze navíc nejsou... Foto: Když peníze navíc nejsou...Foto: thinkstock.com

Není to nic příjemného, ale zažil to snad každý. Občas je třeba zaplatit za něco, co úplně nezapadá do finančních plánů. Poradíme vám, jak se s takovou situací nejlépe vypořádat.

 

Rozbitá lednice, porouchané auto, se kterým jezdíte denně do práce, nebo dokonce nutnost koupit třeba nový kotel. Právě pro takové případy nečekaných výdajů finanční odborníci jednohlasně doporučují, aby si každý ekonomicky aktivní člověk vytvořil finanční polštář ve výši tří až šesti měsíčních platů. Jenže většina domácností může o takové výši úspor jen snít. Naopak, polovina Čechů by jen těžko hledala peníze na uhrazení nečekaných výdajů ve výši patnácti tisíc korun. Možná i vy znáte situaci, že nemáte ani korunu navíc, a přesto musíte zaplatit za něco, co nesnese odklad – třeba právě porouchaná lednice.

Než se zadlužíte...

Žádný elektrospotřebič nevydrží navěky. Čas od času se prostě stane, že některý z nich vypoví službu. Když se rozbije přehrávač, není to tak nepříjemné, jako když přestane fungovat lednice.

Nejprve je třeba si uvědomit, že pokud už vám spotřebiče či auto nějakou dobu slouží, musíte počítat s tím, že se mohou porouchat a v případě jakýchkoliv pochybností byste měli začít průběžně šetřit.

Pokud je ale váš rodinný rozpočet napjatý, nezbývá nic jiného, než si peníze navíc někde vypůjčit. Máte-li sice nízký, ale stabilní příjem, je situace řešitelná, počítejte ale s tím, že budete muset něco připlatit.

Pomůže rodina či kamarád?

Pokud nemáte skutečně nic našetřeno a překvapí vás jakákoliv nečekaná situace, kterou musíte pokrýt finančně, zeptejte se nejprve příbuzných nebo přátel, jestli vám peníze půjčí (nebo alespoň část). To je první krok. A zkuste se dohodnout i na bezúročné půjčce, případně s velmi malými úroky, sepište pro jistotu a klid vás všech dohodu, ve které domluvíte termíny splátek.

Půjčit příbuzným bylo naprosto přirozené i pro Jiřího z Prahy. A z jeho zkušeností nešlo ani o nečekané výdaje. "Když si sestra kupovala byt, potřebovala půjčit několik desítek tisíc. Já v té době studoval a peníze jsem měl našetřené od prarodičů na vkladní knížce. Sestře jsem je půjčil a dohodli jsme se na splátkách s minimálním úrokem. Za tři roky jsem je měl zpátky a byl jsem rád, že jsem mohl pomoci. Sestra zase uvítala, že se nemusela zadlužit bance."

Když si musíte půjčit jinde...

S výdajem do pěti tisíc korun by si měla poradit každá domácnost. Pokud nepomůže ani rodina či přátelé, teprve pak připadá v úvahu takzvaná půjčka před výplatou se splatností do jednoho měsíce. Tyto půjčky ale neposkytují banky, jen nebankovní instituce. Proto musíte počítat s poměrně vysokými úroky. Pokud si například půjčíte pět tisíc korun, následující měsíc budete muset zaplatit rovných šest tisíc.

Sledovat RPSN u těchto typů půjček není rozhodující. Raději si zjistěte, kolik ve finále zaplatíte a kdy se k penězům reálně dostanete, respektive kdy vám budou peníze uvolněny.

V situaci, kdy potřebujete mít k dispozici více peněz, řekněme do dvaceti tisíc korun (například pokud se porouchá auto), vybírejte z nejrůznějších úvěrových nabídek. V tomto případě můžete oslovit už i banky.

Jako rezervu si můžete pořídit i kreditní kartu, která je vhodná pro splacení celé částky v krátkém období (bezúročné období trvá až 55 dní). Kreditní karta má navíc předschválený úvěrový limit, který vám ušetří cestu do banky.

Před pořízením kreditní karty odhadněte, kolik s ní budete platit a kde. Pokud platíte často, vyplatí se vám pořízení karzy s bonusem, na kterou se vám vrátí část peněz z nákupu. Tyto výhody pak porovnejte s měsíčním poplatkem za vedení karty, délkou bezúročného období (kdy můžete půjčenou částku bez poplatku splatit), výší úroků a sankcí za překročení limitu karty.

Potřebujete půjčit? Vyřiďte si jakýkoliv úvěr podle vašich potřeb. Z pohodlí domova.

V životě nastanou i takové nečekané situace, které jsou finančně nákladnější. A i přesto, že třeba máte připravenou malou rezervu, nezvládli byste potřebnou částku uhradit. Musíte třeba uvést do původního stavu vytopený byt nebo pořídit nový kotel. To už nečekaně potřebujete často více než dvacet tisíc. A to není nic příjemného.

V případě havárie v bytě či domě si nejprve zjistěte, co vše pokrývá vaše pojistka. Může se jednat o část, ale třeba i celou sumu, kterou potřebujete.

Pokud si ale stále musíte půjčit, můžete vybírat z široké nabídky úvěrových produktů. Banky mají sice přísnější podmínky, ale míra rizika, že s vámi banka bude jednat s nekalými úmysly, je zde na rozdíl od nebankovních institucí nejnižší.

Nebankovní instituce běžně poskytují půjčky i lidem se záznamem v registru dlužníků, důchodcům a ženám na mateřské dovolené, na oplátku ale očekávejte vysoké úroky a tvrdé sankce v případě problémů se splácením.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama