Marodem na cestách po Evropě: Stačí jen kartička pojišťovny?

Onemocnět můžete kdekoliv... Foto: Onemocnět můžete kdekoliv...Foto: thinkstock.com

Blíží se doba dovolených. Už také plánujete, kam s rodinou vyrazíte? Itálie, Řecko, Chorvatsko? Je třeba ale počítat s tím, že i na cestách můžete potřebovat doktora. Přečtěte si, na co všechno máte, respektive nemáte nárok, pokud pojedete jen s modrou kartičkou pojišťovny.

 

Ať už chytnete nějakého zákeřeného bacila, zlomíte si nohu nebo vás neuvěřitelně rozbolí zub, budete potřebovat lékařské ošetření. Nezapomeňte si proto s sebou na dovolenou či jiné cesty po Evropě zabalit i modrou kartičku pojišťovny (Evropský průkaz zdravotního pojištění), případně papírové potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz, které vám vystaví pojišťovna.

Pokud kartičku předložíte smluvním lékařům v zemích Evropské unie, Norsku, Lichtenštejnsku, na Islandu a ve Švýcarsku, musí vás ošetřit podle tamních zvyklostí. Na neodkladnou zdravotní péči máte také díky mezistátnímu smluvnímu vztahu nárok v Srbsku, Makedonii, Černé Hoře a Turecku.

Léčba není vždy hrazená!

Ve všech uvedených státech máte nárok na lékařskou péči z českého zdravotního pojištění, za stejných podmínek, jako místní pojišťěnci. To znamená, že budete muset zaplatit stejnou spoluúčast, jako oni. S kartičkou byste ale měli vyhledat lékaře pouze ve státem hrazeném zdravotnickém zařízení. Pokud takovou ordinaci nenajdete, budete muset zaplatit celou léčbu ze svého. A každopádně se musíte během vyřizování a běhání po doktorech spolehnout jen sami na sebe a svoji schopnost se domluvit.

Jak postupovat v případě nemoci s kartičkou v ruce?

Budete-li potřebovat ošetření, snažte se obrátit přímo na smluvní lékaře či zdravotnické zařízení. Kontakty byste měli získat v místní zdravotní pojišťovně, případně informačním centru.

Po předložení modré kartičky vás lékaři musejí ošetřit. Zdravotní pojišťovna pak péči uhradí do výše, jako by platila za místního pacienta. Počítejte ale s tím, že ve většině států se za léčbu připlácí. Může se tedy stát, že po vás lékaři budou chtít uhradit část výloh v hotovosti, i když průkazku předložíte.

Léky si vyzvednete v lékárně po předložení receptu. I tady musíte ukázat průkaz zdravotního pojištění. V některých zemích si ale budete muset léky zaplatit. Někde z části, například ale v Itálii uhradíte za některé běžně předepisované léky celou cenu.

Spoluúčast za lékařské výkony v zahraničí - nové Foto: www.cmu.cz

Spoluúčast za lékařské výkony v zahraničí - nové 2 Foto: www.cmu.cz

Spoluúčast za lékařské výkony v zahraničí. Zdroj: www.cmu.cz

V akutních případech se obraťte s kartičkou v ruce přímo na nemocnici.

V některých státech musíte za ambulantní vyšetření zaplatit celou částku (například Francie, Belgie) a s vyúčtováním z nemocnice dojít na místní pojišťovnu, případně vyrovnání vyřešit až doma u své zdravotní pojišťovny.

V případě ztráty kartičky a nutnosti zdravotní péče budete muset zřejmě léčbu zaplatit ze svého. Schovejte si ale všechny účtenky. Ty předložte své zdravotní pojišťovně po návratu. Měla by vám peníze vrátit.

A pozor, pokud si k sobě zavoláte například hotelového lékaře, budete muset za vyšetření zaplatit. Tito privátní doktoři nejsou většinou napojeni na veřejný zdravotní systém.

Potřebujete se pojistit na cesty? Porovnejte si nabídky pojiťoven on-line, na jednom místě, během několika minut. Sjedntejte si to nejvýhodnější cestovní pojištění rychle a zcela bezpečně!

Když modrá kartička nestačí...

V celé řadě situací se tedy jen na modrou kartičku pojišťovny nemůžete spolehnout. Neuhradí za vás leckde vysokou spoluúčast na vyšetření, léčbu v nestátním zařízení, transport zpět domů, v nejhorším případě repatriaci ostatků. Pro tyto případy byste měli i při cestách po Evropě uzavřít cestovní pojištění. Zejména, pokud jedete například za vysokohorskou turistikou. Doklad o uzavření cestovního pojištění pak u lékaře předkládejte nejdřív.

Cestovní pojištění vám v případě nemoci či úrazu zajistí:

  • asistenční službu, která vám v češtině zorganizuje lékařskou péči a je k dispozici non stop,
  • úhradu spoluúčasti za péči a léky,
  • úhradu neodkladné péče ve veřejných i soukromých zdravotních zařízeních,
  • nárok na úhradu nákladů například na dopravu a ubytování doprovodu či převoz do České republiky.

Při sjednávání cestovního pojištění je důležité si přečíst podmínky a ujistit se, že jste pojištěni proti všemu, co vyžadujete.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj informací: www.cmu.cz

Diskuze

reklama