Manželský slib před Bohem: Náležitosti církevního sňatku

Svatba v kostele Foto: Svatba v kosteleFoto: thinkstock.com

Snoubenci v České republice mohou uzavřít sňatek buď civilní, nebo církevní. Obě varianty jsou si rovny a z pohledu legislativy z něj vyplývají stejná práva a povinnosti.

Církevní sňatek lze ale, na rozdíl od civilního, uzavřít (ve většině případů) jen jednou. Z principu církve totiž manželství může rozdělit pouze smrt, ne soud. Pokud snoubenci chtějí mít svatbu v kostele, měli by tedy manželství uzavírat před Bohem poprvé. Znovu se mohou vzít v kostele pouze vdova nebo vdovec, kteří měli předchozí sňatky také církevní. I pokud z nějakého důvodu chcete mít manželství uzavřené v kostele i na úřadě, lze slib stvrdit i v rámci jednoho manželství, nicméně pouze v tomto pořadí.

Krásná a odpočatá nevěsta. Akční ceny na kosmetiku, drogerii, masáže. Slevy až 80 %.

Uzavřít církevní sňatek lze u registrovaných církví, kterých je u nás třicet, mimo jiné Římskokatolická, Řeckokatolická, Českobratská církev evangelická, Církev bratrská, Apoštolská církev, Církev československá husitská, Náboženská společnost Svědkové Jehovovi a další.

Podmínky katolického sňatku

V kostele se nemohou vzít snoubenci, kteří jsou tedy rozvedeni nebo nejsou pokřtěni. Respektive, podmínkou je, aby byl v katolické církvi pokřtěn alespoň jeden z páru. Jinak vám svatbu v kostele církev nedovolí.

Snoubenci by se měli na oddávajícho kněze v místě, kde by se svatba měla konat, obrátit alespoň čtvrt roku před plánovanou svatbou. Osobně.

Spolu s oddávajícím knězem pak sepíší Žádost o církevní sňatek. Není-li jeden ze snoubenců pokřtěn v katolické víře, musí s oddávajícím knězem sepsat také druhou žádost na biskupství – Žádost o dispens od překážky v rozdílnosti náboženství nebo o dovolení smíšeného manželství.

Článek

Andrea Kalivodová jako dvojnásobně šťastná nevěsta Foto:

Těhotná operní diva se vdala: Mrkněte na fotky ze svatby

Podle našich informací těhotná operní pěvkyně Andrea Kalivodová původně zvažovala i sňatek v zahraničí. Nakonec se ale společně s partnerem Radkem rozhodli pro romantickou...

Snoubenci také musejí nejprve navštívit matriční úřad, pod který vybrané místo obřadu spadá, a vyžádat si Osvědčení způsobilosti uzavřít manželství, které pak spolu s Křestními listy, případně potvrzením o křtu, které nesmí být 3 měsíce staré, předají oddávajímu knězi. Samotné osvědčení z matriky pak nesmí být v době sňatku starší 6 měsíců. Tato potvrzení se vydávají zdarma.

Snoubenci před církevním sňatkem absolvují takzvanou přípravu s oddávajícím knězem formou několika setkání.

Své zkušenosti prozradila i Veronika z Prahy, která se bude vdávat v kostele, ačkoliv není pokřtěná. "Pokřtěný a biřmovaný je pouze přítel. Svatba v kostele nebyl žádný problém, zhruba čtyři měsíce předem jsme si museli vybrat termín, který není obsazený jinou svatbou. Budeme chodit na pravidelné přednášky a současně budeme mít asi jednu zkoušku v kostele – zřejmě se bude týkat toho, jak a kde budeme stát a jaké si budeme říkat sliby." 

Svatby v Benátkách. Seriál o lásce, humoru, přátelství. Navštivte web seriálu ZDE.

Den „D“ - organizace

Obřad může být samotný nebo spojený se svatou mší. Pokud je to ve zvyku v místní farnosti, lze se vzít i venku na odpovídajícím místě. Na tuto možnost je ale nutné se nejprve zeptat oddávajícího kněze.

Krásné líbánky bez starostí. 

Pokud jde o květinovou výzdobu a focení, podle informací z farnosti v Havířově můžete počítat s následujícím: „V kostele je standardní květinová výzdoba. Chtějí-li snoubenci pro svou svatbu zvláštní výzdobu, musí si ji zajistit a dopředu se domluvit s knězem, kam je a kam není možné výzdobu v kostele umístit. Pokud svatbu někdo fotí nebo natáčí na video, je nutné, aby se před obřadem domluvil s knězem, kam smí a kam nesmí při obřadu vstupovat.“ Během obřadu také nelze pouštět reprodukovanou hudbu. A blahopřání novomanželům se pak koná mimo posvátný prostor kostela.

Před Bohem mimo jiné slibujete to, že se budete modlit, navštěvovat mše svaté a ve víře a k víře vychovávat i děti.

Kolik se platí?

Za církevní sňatek není nikde stanoven žádný obecný poplatek v určíté výši. Je ale vhodné a běžné za církevní obřad zaplatit dobrovolně, formou daru farnosti.

„Církev nestanovuje poplatky za svatbu v kostele. Nicméně jsme vděční za příspěvek na pokrytí nákladů na provoz kostela, které nám v souvislosti se svatbou vznikají (elektřina, topení, úklid kostela atd.),“ je uvedeno v oficiálním informačním dokumentu havířovské farnosti. Příspěvek ve formě finančního daru je zvykem dávat knězi před nebo po svatbě. Na tento dar lze vystavit potvrzení.

Zdroje: www.farnosthavirov.cz, www.poutnik-jan.cz

Plánujete svatbu? Mohlo by vás ještě zajímat...

Článek

Každá svatba něco stojí Foto:

Svatba šetrná k peněžence: 20 tipů, jak na veselce ušetřit!

Plánujete se vzít, ale nechcete nebo nemůžete zaplatit za svatbu horentní sumy? Poradíme vám, jak a na čem se dá více či méně ušetřit. Počítejte ale s kompromisy...

Článek

Navlékání snubního prstenu Foto:

Než řeknete "ANO" aneb Formality před svatbou

Zasnoubili jste se? Pak se už asi nemůžete dočkat svého svatebního dne. Kromě té příjemnější stránky příprav, jako je výběr šatů, prstenů, dortu nebo kytice, musíte...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama