Chata nebo chalupa: Pořiďte si své letní sídlo! FOTOGALERIE

Chata uprostřed lesa pro velkou rodinu... Foto: Chata uprostřed lesa pro velkou rodinu...Foto: thinkstock.com

Snad každý majitel chaty nebo chalupy tráví většinu volného času právě tam. Chcete mít možnost utéct z města na venkov někam k lesu nebo rybníku a něco si třeba i vypěstovat? Zařiďte si víkendové bydlení také. Bude to navíc skvělá investice. Zvlášť v lukrativních oblastech.

Hory, lesy, řeky, rybníky. Česká krajina je krásná a vybrat si místo, kde chcete volno trávit, možná nebude tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Ale pokud máte určitou představu, zkuste se porozhlédnout na webech s realitami. Nebo se zeptejte známých. Třeba vědí o někom, kdo chalupu prodává. Vyražte na výlet do oblíbených míst a poptejte se právě tam, kde svůj čas už teď rádi trávíte.

Rozmyslete si, jak by mělo vaše letní bydlení vypadat, jak má být nemovitost velká, v jakém stavu a jak zařízená. I od toho se odvíjí cena. Na našem trhu koupíte rekreační objekt za 400 tisíc korun, ale i za 4 miliony. Tak jako tak, podle finančních odborníků je investování do nemovitostí, včetně těch rekreačních, dobrý tah.

Chatu si můžete i sami postavit, ale to už je dlouhodobější záležitost.

Na pořízení chaty si můžete vzít hypotéku

Nejlepší je, když máte našetřeno. Ale pokud nemáte peníze na vaši vysněnou chaloupku navíc, není v dnešní době problém si půjčit. Banky nabízejí hypotéku i na rekreační bydlení. Někde dávají maximálně 70 procent hodnoty zastavované nemovitosti, jinde i 100 procent. Budova ale musí mít přiděleno alespoň evidenční číslo. Ručit můžete kupovanou chalupou nebo jinou nemovitostí (kterou později můžete vyvázat a nahradit nově pořízenou).

Úroky jsou pak většinou stejné, jako kdybyste si brali hypotéku na byt či dům. Vybírat můžete z fixních či floatových sazeb, splácet můžete degresivně, anuitně i progresivně. Záleží vždy na konkrétní situaci.

Ušetřete při on-line sjednání hypotéky! Například při úvěru ve výši 800 tisíc na 15 let budete splácet 5 404 korun měsíčně místo 6 075 korun. Za pět let uspoříte 40 260 korun.

Dejte si ale pozor na to, na jakém pozemku chata leží, jestli ji majitel prodává spolu se zahradou, nebo je parcela ve vlastnictví někoho jiného. To by mohlo předurčovat komplikovaný průběh pořízení i následného užívání objektu.

Další možností, jak získat peníze na chatu, je například neúčelová hypotéka (takzvaná Americká hypotéka). Tam ale musíte počítat s vyššími úroky.

Bydlení na léto si můžete i pronajmout

Pokud vás láká alespoň dočasný pobyt v přírodě a klidu, ale nechcete se o rekreační objekt starat celoročně, můžete si chatu či chalupu pronajmout. Nabídek je spousta, ale ceny jsou samozřejmě různé. Ta nejlepší ubytování, zejména na horách, ale bývají často rezervována i několik měsíců dopředu.

Takhle může vypadat rekreační bydlení... nechte se inspirovat.

 

Doporučujeme také:

Článek

Vyberte si správnou hypotéku Foto: thinkstock.com

Degresivní splácení aneb Pohrajte si s hypotékou. Můžete ušetřit!

Plánujete koupit byt, rekonstruovat dům, toužíte po víkendové chatě se zahradou? Pokud zrovna nemáte na svém bankovním účtu statisíce až miliony, nezbývá vám nic jiného, ...

Článek

Bytový dům Foto: Zprávy TV Prima

REPORTÁŽ: Hypotéka? Na nic nečekejte, úroky opět klesají!

Pokud si chystáte koupit vlastní bydlení na splátky, máme dobrou zprávu. Úroky u hypoték po více než půl roce opět klesají. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Michaela ...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama