Ceny pohonných hmot klesají, ale pomalu. Bude líp?

Benzín i nafta stojí stále míň Foto: Benzín i nafta stojí stále míňFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv TV Prima

 

Za naftu i benzín začínáme platit stále míň. To ukazují aktuální tabulky vývoje cen i ukazatelé u čerpacích stanic. I přesto, že od letošního ledna do října se ceny pohonných hmot zvedly zhruba o 1,7 procenta, teď začalo období poklesu a podle ekonomických odhadů bude tento trend pokračovat i nadále. Reportérka zpravodajství Petra Doležalová navíc zjistila, že období, kdy by ceny pohonných hmot rozhodně neměly růst, bude trvat několik let.

Až 40 korun za litr...

To jsou pro řidiče dobré zprávy, nicméně jedná se zatím o rozdíly v řádu desítek haléřů a navíc o průměrné ceny. Stále se najde podél silnic řada benzínek, kde se dá natankovat i za 40 korun za litr. To platí zejména pro Prahu a Brno. Naopak nejlevněji teď tankují řidiči v severních a východních Čechách.

Povinné ručení on-line Během několika minut najdete tu nejvýhodnější nabídku právě pro vás.

Ropa a další faktory

Snižování cen benzínu i nafty také není tak významné, jak bychom mohli čekat při pohledu na pokles cen ropy. Barel stojí o 33 procent míň, naši pumpaři ale snížili ceny pohonných hmot o pouhé jedno procento. Podle ekonomů se ale nemůžeme spoléhat na to, že klesající cena ropy ovlivní významně i to, kolik zaplatíme za benzín nebo naftu. Faktorů, které ovlivní konečnou cenu pohonných hmot, je víc. „Cena suroviny zdaleka nemá tak vysoké procento v konečné ceně pohonných hmot, jak se většina veřejnosti domnívá. Bývá to kolem plus minus 35 procent. I když se tedy cena ropy změní zásadně, tak nakonec cena pohonných hmot se nemůže změnit stejně výrazně,“ vysvětluje ekonomka Markéta Šichtařová.

Reportáž Petry Doležalové

Bude to lepší?

Suma sumárum. Aktuální zprávy o klesajících cenách pohonných hmot jsou sice pozitivní, nicméně stále nelze mluvit o velkých částkách. Možná se ale přece jen dočkáme. Musíme brát také zřetel na to, že dolar vůči koruně výrazně posílil. „Distributoři mají určité zásoby, ty zásoby potřebují vyprodat a potom, až je vyprodají, znovu nakoupí pohoné hmoty levněji a ceny se sníží výrazněji,“ tvrdí analytik Boris Tomčiak.

 

Sledujte hraný on-line seriál o financích s Patrikem Nacherem. Tentokrát hlavní hrdinové řeší povinné ručení. Nový díl vždy ve středu.

Seriál o financích - 13. díl - titulní fotka Foto:

 

Marže benzínek rozhodují

Rozhodující je i dodatečné zdanění a také marže. Pokud jde o momentální situaci u čerpacích stanic, ceny se liší nejen kraj od kraje, město od města, ale i doslova ulice od ulice. „Čerpací stanice nikdo nedozoruje a ty poměrně striktně tají, jak vysoká je jejich marže. Směrem dolů jde marže mnohem pomaleji než směrem nahoru,“ upozorňuje Šichtařová. Takže není výjimkou, že rozdíl u benzínek v jednom městě bývá až několik korun.

 

Povinné ručení - ikonka Foto:

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně povinného ručení. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky pojišťoven on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled nabídek na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

 

Zprávy z terénu

Reportéři zpravodajství do několika měst vyjeli. „Zatímco na jednom konci Liberce stojí Natural 95 necelých 34 korun, na druhém konci města včera zlevnili o 30 haléřů. Přesto je rozdíl u stejného Naturalu stále vysoký – 2,50,“ popisuje liberecký reportér Libor Tampier. Jsou ale místa, kde je rozdíl mnohem vyšší. „Třeba na čerpací stanici u Brna stojí litr Naturalu 39.90, jen o pár set metrů dál na jiné benzínce ale stojí 32.90. To znamená, že ušetříte 7 korun na každém litru,“ zjistil zase brněnský reportér Michal Janotka. I třeba v Praze je rozdíl mezi nejlevnější nebo nedražší pumpou 5 korun.

Článek

Zprávy FTV Prima 1.11.2014 Foto:

Nižší cena ropy není u benzínek znát. Kde natankujete nejlevněji? REPORTÁŽ

Ropní magnáti se chytají za hlavu a světové trhy mění kurzy. Výrazně totiž klesá cena ropy. Od léta spadla bezmála o jednu čtvrtinu. Jenže u našich benzínek by to nepoznal...

Je to o konkurenci

„V některých částech města nebo země je daleko větší koncentrace pump, tak je tam také větší konkurence a ty marže se samozřejmě pohybují naprosto jinak než v místech, kde jsou mnohem víc rozptýlené,“ komentuje ještě rozdíly v cenách Markéta Šichtařová. Řidiči tak mohou ušetřit hlavně výběrem čerpací stanice.

Kde lze natankovat nejlevněji?

Jak tedy vypadají ceny kraj po kraji? Pokud jde o průměrné ceny, nejlevněji řidiči tankují v Královéhradeckém kraji, kde je vůbec nejlevnější nafta za 34,63 koruny za litr, a na Pardubicku, kde je zase k dostání nejlevnější benzín (v průměru za 34,95 korun). Nejdražší benzín i nafta je v Praze, stojí víc než 36,7 koruny.

KrajNatural 95Nafta
Celá ČR35,7235,33
Praha36,7236,74
Jihočeský35,3134,90
Jihomoravský36,2935,88
Karlovarský35,4134,93
Královéhradecký35,2834,63
Liberecký35,5034,95
Moravskoslezský35,7535,47
Olomoucký35,9035,43
Pardubický34,9534,64
Plzeňský35,8735,44
Středočeský35,7835,48
Ústecký35,1834,82
Vysočina36,1835,62
Zlínský35,8935,57

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR (k 12. 11. 2014)

Zdroj: http://www.financninoviny.cz/zpravy/pohonne-hmoty-v-cr-dal-zlevnuji-litr-benzinu-stoji-35-72-kc/1146877

Srovnání: Plná nádrž před 14 dny a teď

Pokud jde o posun cen zhruba za posledních 14 dnů, rozdíly jsou haléřové. Zatímco benzín stál podle statistických ukazatelů CCS 29. října 36,14 koruny, ve čtvrtek 13. listopadu to bylo 35,69 za litr. Rozdíl byl tedy 45 haléřů. Za naftu řidiči před dvěma týdny zaplatili v průměru 35,60, ve čtvrtek pak 35,31 koruny. Tam se jedná o snížení ceny o necelých 30 haléřů. V přepočtu na plnou nádrž Naturalu 95 (45 litrů) se jedná o dvacetikorunový rozdíl.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Ceny za povinné ručení rostou Foto:

Cena povinného ručení vzrostla o desítky procent. Růst má i příští rok

Čísla hovoří jasně. A zatím není podle finančních odborníků jisté, kde se růst cen zastaví...

Článek

Povinné ručení zdražilo a bude ještě zdražovat... Foto:

Období zvyšování cen povinného ručení v plném proudu: Vybírejte pečlivě!

Ceny povinného ručení rychle stoupají, rozdíl mezi jednotlivými nabídkami na trhu je opravdu výrazný. Neplaťte zbytečně moc a pečlivě si vyberte, kde si pojistku na auto...

Článek

Spočítejte si cenu povinného ručení za vaše auto Foto:

Povinné ručení zdražuje: Máte šanci SNÍŽIT jeho CENU? Zjistíte v článku

Zajímá i nás, jak moc se aktuální zdražování dotýká řidičů a jestli mají šanci cenu povinného ručení (když už ho musí platit) udržet na minimu...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

 

 

Diskuze

reklama