Elektřina zlevní, plyn by mohl i zdražit. Má smysl ceny fixovat?

Kolik bude stát topení v dalších letech? Foto: Kolik bude stát topení v dalších letech?Foto: thinkstock.com

Vypadá to, že budeme platit méně za elektřinu, zato ceny zemního plynu buď zůstanou stejné, nebo dokonce porostou.

 

ELEKTŘINA

Nedávno jste v televizním zpravodajství i na Prima Rádci mohli vidět reportáž o tom, že neporoste cena elektřiny. Naopak se podle vyjádření dodavatelů elektřiny i částek, za které se prodávala na pražské energetické burze, očekává, že její cena ještě poklesne. A to zřejmě platí minimálně pro období následujících dvou let.

To jsou dobré zprávy pro všechy. Co teď ale s tím? Možná vás napadá, že by bylo vhodné si nízké ceny pojistit, resp. zafixovat. Možná vám podobný krok dodavatel už nabídnul. Pokud jde o elektřinu, Zbyněk Laisek ale fixaci spíše nedoporučuje. „Pokud lidé budou měnit dodavatele nebo smlouvu, doporučujeme nefixovat sazby na dlouhou dobu,“ radí. Právě z toho důvodu, že ceny zatím neporostou a součástí fixace je také většinou podmínka „upsat“ se dodavateli na několik let.

Článek

Elektřina by zdražit neměla... Foto:

Dobrá zpráva: Cena elektřiny bude v příštím roce opět klesat!

To, že nebudeme platit víc za elektřinu, odhadují odborníci z politiky energetických společností. Ty se totiž začínají předhánět s nabídkami, ve kterých garantují ceny...

To se v minulosti lidem nevyplatilo. Ve chvíli, kdy ceny energií začaly klesat v podstatě měli svázané ruce – kdyby chtěji změnit smlouvu, při výpovědi stávající zafixované lidem hrozily vysoké sankce a ve výsledku prodělali tisíce korun. Alternativa ale přesto existuje. „U některých dodavatelů lze využít novinku, kterou mají. Nefixují smlouvu, nefixují cenu na dva roky, ale garantují vám, že vaše cena neporoste. I takové nabídky teď na trhu jsou,“ uvádí Laisek. 

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Foto: thinkstock.com

 

PLYN

Na rozdíl od elektřiny se ceny plynu mohou měnit až několikrát do roka. Předvídat situaci lze podle odborníka Prima Rádce Zbyňka Laiska hůř. U stanovování cen plynu totiž záleží na mnoha různých faktorech, ve velké míře i na politické situaci a na tom, jak se vyvine situace s dodávkami ruského plynu přes Ukrajinu. Dodavatelé budou mít navíc zřejmě povinnost mít uskladněné určité množství plynu. To by se mohlo do cen promítnout negativně. Podle Laiska to sice zatím vypadá, že se ceny budou držet na stejné úrovni, ale nezavrhuje možnost, že by mohly dokonce mírně vzrůst.

Pokud jde o fixace, je tady proto situace trochu jiná. „U plynu si dovedeme představit fixaci na rok až dva,“ říká finanční odborník. V tomto případě nelze mluvit o tom, že by to bylo pro zákazníka nevýhodné.

Okamžitý přehled o aktuálních cenách elektřiny a plynu u českých dodavatelů získáte TADY.

 

VIDEOROZHOVOR se Zbyňkem Laiskem si můžete přehrát tady:

 

Sledujte ON-LINE SERIÁL o ENERGIÍCH:

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

 

Mohlo by se vám ještě hodit:

Článek

Je tady zima, trochu přitopím... Foto:

Seriálový BONUS: Dostaňte pravidelné platby pod kontrolu. Jak snížit ty za energie?

Víte, jak efektivně šetřit pár tisíc korun měsíčně, aniž byste se museli více omezovat? Nastavte si pravidelné platby tak, aby vyhovovaly vašim potřebám a možnostem.

Článek

Správně nastavená distribuční sazba šetří peníze... Foto:

Důležitá otázka: Máte správně nastavenou sazbu elektřiny?

Až pětina českých domácností má podle finančních odborníků špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny. Tratí stovky až tisíce korun...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama