Ceny energií tlačí dolů velká konkurence. Změnou dodavatele ušetříte

Změnou dodavatele lze na energiích ušetřit vždy... Foto: Změnou dodavatele lze na energiích ušetřit vždy...Foto: thinkstock.com

Nevyhovuje vám cena, kterou platíte za elektřinu a/nebo plyn? Máte šanci to změnit.

 

Na českém trhu funguje na šest desítek dodavatelů energií. Mezi nimi vzniká velký konkurenční boj a ten všem zákazníkům nabízí obstojný prostor pro to najít cenu, která bude právě pro něj nejvýhodnější. Tradičním firmám přitom šlapou na paty desítky alternativních dodavatelů s nejrůznějšími nabídkami. Záleží pak jen na zákazníkovi, které společnosti (a jakému produktu) dá přednost. V zásadě se dá ale říci, že ušetřit můžete vždy.

Změna dodavatele je tak jedním z nejefektivnějších a nejjednodušších kroků, jak snížit platby za energie. Zejména existuje-li možnost porovnat si všechny nabídky na jednom místě, například v internetovém porovnávači na Prima Rádci.

Kdy je nejlepší čas změnit dodavatele energií?

Pokud o změně uvažujete, můžete ji zrealizovat v podstatě kdykoliv. Abyste ale dosáhli co nejvyšších úspor, ideální je změnit dodavatele nejlépe v létě, protože nejvyšší spotřeba je vždy v zimních měsících, kdy nejvíce topíme a dlouho svítíme. Proces změny dodavatele trvá tři až čtyři měsíce. 

Jak nejsnáze změnit dodavatele?

Pokud obchodní zástupce některého z alternativních dodavatelů nepřijde k vám domů, můžete změnit dodavatele po internetu nebo, což je nejsnazší cesta, zavolat na call centrum vybraného dodavatele a operátor s vámi udělá změnu krok za krokem. Smlouvy a plné moci si vyměníte poštou.

Má smysl měnit dodavatele elektřiny, když její cena bude klesat?

Pokles cen je jistě důvodem pro spokojenost všech zákazníků, ale kdo chce dosáhnout maximálních možných úspor, měl by nadále o změně dodavatele uvažovat. Jak už bylo uvedeno, velká konkurence tlačí a bude tlačit ceny dolů. Logicky tedy budou dodávky energií ještě lacinější i po očekávaném snížení cen na rok 2015.

Článek

Úsporné spotrebice ušetří peníze Foto:

Kuchyně jako srdce domova: Nechte v ní proudit energii, ale levně

Náklady na elektřinu a plyn ukusují z rodinných rozpočtů stále větší díl. Například v kuchyni se spotřebovává velké množství energie a můžete zde také hodně energie...

Na co si dát hlavně pozor, když chcete změnit dodavatele energií?

Obvyklá výpovědní lhůta u smluv na dobu neurčitou jsou tři měsíce. V případě smluv na dobu určitou – většinou bývají uzavírány na dobu 2 let – je třeba si pečlivě přečíst všeobecné obchodní podmínky, v nichž musí být uvedeno, do kdy je možné smlouvu vypovědět. Většinou to bývá 3–6 měsíců před vypršením termínu.

V případě, že vám váš stávající dodavatel energií zvedne jejich cenu, můžete od něj bezplatně (bez rizika zaplacení sankčního poplatku) odejít. Podle novely energetického zákona je totiž zákazník oprávněný z důvodu zdražení elektřiny nebo zemního plynu odstoupit od jakékoliv smlouvy, aniž by musel čekat na konec výpovědní lhůty nebo platit smluvní pokutu. I na tento případ se totiž vztahuje ustanovení o jednostranné změně obchodních podmínek.

 

Další odpovědi na nejčastější otázky při změně dodavatele najdete například zde: http://www.bohemiaenergy.cz/domacnosti-zakaznicka_pece-casto_kladene_otazky#zmena_dodavatele

 

Může se vám ještě hodit:

Článek

Energie v rodinném domě Foto:

Novela energetického zákona: Změna k lepšímu, nebo horšímu?

Chystají se zřejmě další změny na poli energií. Zjišťovali jsme, jak jsou pro konečné spotřebitele výhodné...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama