Berete léky na kašel nebo alergii? Možná byste neměli řídit!

Některé léky za volant nepatří! Foto: Některé léky za volant nepatří!Foto: thinkstock.com

Časovaná bomba! Tak se dá mluvit o některých lécích, pokud po jejich užití usednete za volant.

 

Zanedlouho začne čas dovolených, kdy mnohé z nás čekají hodiny za volantem při cestování k moři nebo jen tak při výletech po vlasti. A právě v tuto dobu je možná také třeba více myslet i na to, po kterých lécích sáhnete. I když vás trápí například jen obyčejný kašel nebo potřebujete zklidnit alergickou reakci. Většina medikamentů samozřejmě vaše schopnosti řídit nijak neovlivní, ale na některé potíže se podávají léky, respektive účinné látky, které dokážou s vaším vnímáním dělat nepěkné věci. Stejně tak, jako jízda pod vlivem alkoholu nebo drog, je zakázaná i jízda pod vlivem některých léků.

Léky a jejich negativní účinky na řízení

Podobné stavy jako pervitin nebo několik panáků tvrdého alkoholu mohou způsobovat i některé látky obsažené v lécích. Mají pak dva rozdílné účinky a ani jeden z nich za volant nepatří. „V první řadě mohou způsobovat útlum a z něj vyplývající zpomalené reakce, neschopnost soustředění a pozorování. Jiné léky mohou naopak excitovat, z toho mohou vyplývat reakce danému podnětu neadekvátní (ve smyslu příliš razantní), agresivnější chování a podobně,“ upozorňuje mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Po některých lécích můžete mít například halucinace, zkreslené vnímání, horší koordinaci, dvojité vidění, pocity brnění, křeče, potřebu nadměrně riskovat.

Ušetřete tisíce korun ročně. Sjednejte si povinné ručení on-line. Během několika minut.

Jakých skupin léků se varování týká?

„V první řadě se jedná o léky, u nichž je, zjednodušeně řečeno, primárním cílem útlum, navození spánku a podobně. Tedy léky užívané zpravidla k usnutí a k překonání úzkostí. Období letních měsíců se asi nejvíc týkají léky proti alergiím, někdy i proti nachlazení, protože i s ním se v lékárnách v tomto období setkáváme pravidelně.

Pak se jedná i o některé léky ze skupiny proti epilepsii (obecněji ovlivňující centrální nervový systém), zvýšenému krevnímu tlaku, bolesti (tam je to skutečně časté), svalové ztuhlosti zad. Je vhodné upozornit i na oční přípravky, některé mohou ovlivnit vidění z hlediska obsahu účinné látky, obecně by však měl být odstup u všech z nich od řízení, protože po aplikaci mohou například trochu rozmazat vidění,“ vypočítává Aleš Krebs.

Také jakákoliv antidepresiva nebo antipsychotika způsobují nepřiměřené reakce. Stejně tak i při užívání léků na snížení krevního tlaku, zejména na začátku léčby, můžete být unavenější a ospalejší.

Někdy je to jasné, často ale ne!

Někdy tedy možnost ovlivnění přímo vyplývá z účinku léku. Například u hypnotik – léků „na spaní“ – je asi každému jasné, že by je před jízdou neměl užívat. A to podle konkrétního přípravku nejméně 10–12 hodin. Za volant byste v tomto případě neměli usedat ani ihned po probuzení (i za předpodkladu, že spíte 7–8 hodin). Ještě nějakou dobu totiž budete v určitém útlumu. U většiny léků ale vliv na řízení není tak jednoznačný a řidiči si ho nemusí uvědomit.

Čtěte příbalový leták!

Oficiální seznam léků s negativními účinky na řízení neexistuje. Myslet na tyto informace musejí lékaři, lékárníci i sami řidiči. Lékaři by vám tuto informaci měli říci při předepisování léku, lékárníci při jejich vydávání, i pokud si kupujete léky bez receptu. Bez předpisu lze koupit zejména některé léky tlumící kašel a příznaky nachlazení, dále starší generace léků proti alergiím, léky proti bolesti a zánětům.

Informace musejí být povinně uvedeny v příbalovém letáku. Ten je ale často psán velmi drobným písmem a ne každý si vždy všechno přečte nebo uvědomí možnou souvislost se zákazem nebo nedoporučením řídit. „Bohužel není ani pravidlem označování těchto léků piktogramem na krabičce. Osobně bych považoval za vhodné, aby se na krabičkách varovný piktogram objevil,“ říká Krebs. Nicméně platí, že u všech léků, které berete, byste si měli vždy pečlivě příbalovou informaci pročíst. Ptejte se lékařů i lékárníků. Také buďte obezřetní i v případě užívání více léků najednou nebo vždy při začátku léčby novými přípravky.

Příklady látek, které mohou negativně ovlivnit vaše vnímání

Diklofenak, ibuprofen – tyto látky obsahují léky proti bolesti a zánětu, tzv. nesteroidní antiflogistika (např. Veral, Voltaren, Nurofen Stopgrip)

Dimetinden – tyto látky obsahují antihistaminika starší generace (např. Fenistil, Vibrocil), mezi dnes běžně používané antihistaminikum s negativními účinky na řízení patří naříklad i Dithiaden

Dextromethorfan – tyto látky obsahují léky proti kašli (např. Humex Cold, Daleron)

Tramadol – tuto látku obsahují léky proti bolesti – opiáty a jejich deriváty (např. Mabron Retard, Tramal Retard)

Zolpidem, zopiclon, zaleplon – tyto látky obsahují léky na spaní – (např. Zopitin)

Rizika jízdy pod vlivem nevhodných, resp. zakázaných léků?

- Dopravní nehoda

- Odebrání řidičáku a zákaz řízení

- Pokud při dopravní nehodě dojde ke škodě na cizím majetku nebo zdraví a prokáže se řízení pod vlivem léku, který je označen zákazem řízení, má pojišťovna právo vymáhat po řidiči škodu, kterou poškozeným vyplatila (dle podmínek zákona o povinném ručení) – platí v tomto případě stejné podmínky jako při řízení pod vlivem alkoholu nebo drog.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Řízení auta Foto:

Povinné ručení: Kdy pojišťovna neuhradí škodu, i když vy pojistku platíte?

Bez povinného ručení by auto nemělo vyjíždět na silnici. Pokud pravidelně platíte pojistku a máte platnou zelenou kartu, jste finačně "chráněni" pro případ nehody, kterou...

Článek

Jedoucí auta  Foto:

REPORTÁŽ: Kde je pravda? Bitva o pojistky z povinného ručení pokračuje

Česká kancelář pojistitelů, která od tisíců řidičů neoprávněně vymáhá pojistné, přešla do protiútoku. Podala první trestní oznámení v případech, kdy se prý motoristé...

Článek

Za volantem... Foto:

Viděli jste ve Zprávách TV Prima: Za dva roky bude asi dražší získat řidičák!

Největší chyby mnohdy dělají začátečníci. To je prostě fakt a netýká se to jen řízení auta. Než se nové znalosti dostanou nováčkům „pod kůži“, může to chvíli trvat. Jenže,...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama