Balíků z druhého konce světa je stále víc. Co nákup z e-shopů mimo EU obnáší?

Nakupování on-line Foto: Nakupování on-lineFoto: thinkstock.com

Zvyk nakupovat zejména z asijských a amerických e-shopů se u českých zákazníků už zabydlel. V předvánočním období se počet balíků ještě zřejmě razantně zvýší.

 

Zejména elektronika, ale i řada dalších výrobků, láká tisíce Čechů z nakupování v asijských (zejména čínských) či amerických e-shopech. Počet zásilek ze zemí mimo Evropskou unii se každým rokem zvyšuje. Jen letos to bylo víc než 3 miliony balíků (počet zahrnuje všechny zásilky včetně soukromých, nicméně velké procento balíčků putovalo právě z e-shopů). To je dvakrát tolik, než v roce 2012. A to i přesto, že se na začátku roku 2013 navýšilo DPH při nakupování ze zahraničí. A předvánoční čas láká zákazníky ještě víc. Zatímco během letošního roku se na poště za jeden měsíc odbavilo vždy mezi 200 – 320 tisíci zásilek ze zemí mimo EU, v září počet zásilek vzrostl oproti přechozím měsícům o 60 tisíc a v říjnu překročil počet 400 tisíc. Listopad a prosinec bude zřejmě ještě dramatičtější. Přesné údaje ale nejsou zatím k dispozici.

Nízké ceny, větší výběr...a ideálně embosovaná karta

V Česku fungují desítky tisíc e-shopů s velkým výběrem nejrůznějšího zboží české nebo zahraniční výroby. Co potom láká k tak masivním nákupům v cizině? Zejména ceny - jsou většinou výrazně nižší, a mnohem větší nabídka. A také to, že některé zboží tady jednoduše neseženete. "Nejvíce zásilek ze třetích zemí pochází z Číny, USA a z Hongkongu," vypočítává mluvčí České pošty Marta Selicharová. Podmínkou (ne ale nutnou) pro nakupování v zahraničních e-shopech přitom může být platba embosovanou kartou přes internet.

BEZPEČNÁ PLATBA: Při platbě přes internet si zkontrolujte navštívenou internetovou stránku. Spolehlivý e-shop poznáte tak, že má na svých stránkách ikonku zámečku, která je v dolní liště prohlížeče. Tato ikona určuje, jestli jsou vydané bezpečnostní certifikáty pro danou webovou stránku.

Používat můžete jak debetní, tak kreditní kartu. I statistiky dokazují, že Češi se takových transakcí bojí čím díl tím méně. Jen za první polovinu letošního roku se kartou uskutečnilo více než 5 milionů zahraničních transakcí přes internet, v celkové částce téměř 6,5 miliardy korun. (Zdroj: www.bankovnikarty.cz)

V Číně občas nakupuje i Jiří z Jižních Čech, který popsal svoje zkušenosti. „Se zásilkami z Asie jsem neměl nikdy velký problém, přišla vždycky v pořádku, jen někdy to trvá delší dobu, než balík dorazí. Objednával jsem si například stojan na notebook nebo kryty na telefon, které tady nebyly k sehnání. Jeden kryt mě vyšel na zhruba 40 korun i s dopravou, tady podobné stojí kolem dvouset bez dopravy. Platil jsem donedávna kartou, teď u nové banky internetovou kartu nemám, částky za zboží tak hradím přes PayPal. V podstatě jsem se u e-shopů v cizině ani nesetkal s možností platby na dobírku nebo převodem,“ říká.

Alternativa ke kartě

Obecně je lepší (a to nejen v případě zahraničních nákupů, ale i v Česku) využívat ověřené a spolehlivé e-shopy. Pokud si nejste jisti spolehlivostí (nebo máte platit větší částku), buď raději neobjednávejte a hledejte dál, nebo k převedení částky využijte zmiňovanou platbu přes PayPal, která by měla být v tomto ohledu bezpečnější (možnost napojení platební karty nebo dobití kreditu, který budete při platbách čerpat, bez nutnosti mít internetovou platební kartu). Jedná se o celosvětově uznávaného bankovního prostředníka mezi zákazníkem a obchodníkem, který pouští platbu jedné strany k druhé za stanovených podmínek.

 

Kreditka? Debetka? Rozdíl není na první pohled vidět Foto: Tipy, triky a rady, jak využívat platební kartu... Pro koho je výhodná kreditka? V čem? SPECIÁL o platebních kartách - hraný on-line seriál s bankovním expertem Patrikem Nacherem + spousta dalších praktických a zajímavých informací.

 

 
Někdy se balík prodraží...

Aby zboží zůstalo opravdu ve velmi příznivých cenách, vybírejte v e-shopech, kde se neplatí poštovné. Některé obchody tuto nabídku mají (tzv. free shiping) a jsou i ověřené. V případě platby poštovného by zásilka byla hned dražší. V některých situacích musíte počítat i s tím, že vám pošta nebo jiný dopravce balík nevydá dřív, než zaplatíte daň nebo clo. Každá zásilka, která do Česka dorazí ze zemí mimo EU musí projít celním řízením. Při něm se rozhodne, jestli může putovat rovnou k adresátovi, nebo z ní musí být zaplacena daň, případně clo. V takovém případě se pak zásilka může prodražit i o stovky korun.

Kdy se platí DPH a kdy clo?

Pokud si objednáte zboží z e-shopu mimo EU a stojí víc, než asi 600 korun (22 eur), musíte zaplatit daň. A navíc ještě clo - u zásilek dražších než cca 4 150 korun (150 eur). Limity se počítají z celkové hodnoty zboží bez poštovného. Pokud si zboží necháte ale dovézt například kurýrní službou, tam se cena za dopravu naopak do ceny zboží zahrnuje. Od DPH i cla je osvobozeno zboží do ceny 22 eur, kromě alkoholu, parfémů, toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků. Za toto zboží se platí poplatky vždy.

Celní řízení: Kde probíhá?

DPH se počítá z ceny zboží v hodnotě 21 procent, clo může být ve výši nula (platí například i pro mobilní telefony) až asi 15 procent. Záleží na druhu zboží. Celní řízení pro Českou republiku zajišťuje pošta v pražských Košířích nebo Celní úřad v pražské Ruzyni, pokud je zboží doručováno expresní leteckou dopravou. Jsou to dvě místa, kde se došlé zásilky shromažďují a zde se také rozhoduje, co s nimi dál – jestli mohou putovat rovnou k adresátovi, nebo se musí zaplatit daň a nebo i clo.

Nakupte vánoční dárky za akční ceny. Elektroniku, oblečení, kosmetiku, hračky, masáže i dovolenou. Slevy až 90 %. ZDE Během celního řízení musíte předložit doklad o zaplacení zboží. „Hodnota zboží obsaženého v zásilce (cena a měna) musí být uvedena na poštovní celní prohlášce (formuláře CN 22, CN 23), kterou odesílatel opatří každou zásilku podléhající celnímu řízení. Povinnost správně a úplně vyplnit poštovní celní prohlášky k zásilkám do zahraničí mají všichni odesílatelé. Nicméně i tak se někdy může stát, že celní prohláška není řádně vyplněna, nebo je vyplněna nesprávně. V tomto případě je na adresátovi zásilky doložit cenu zboží, například fakturou či výpisem z účtu“, popisuje Marta Selicharová.

Objednali jste z daleké ciziny. Co vás čeká?

Pokud zboží, které čekáte, podléhá dani, případně budete muset zaplatit i clo, čekejte následující proces. Na zboží se vydává celní prohlášení s návrhem na propouštění zboží do režimu volného oběhu. Na jeho základě Celní správa vyměří DPH, příp. clo. V případě doručování poštou vám pošta podle mluvčí Selicharové zašle Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí, ve kterém si od vás vyžádá doklady nebo informace, které potřebuje k celnímu řízení. Vy pak máte možnost se na základě Oznámení rozhodnout, jestli zásilku vyzvednete osobně na poště v Praze 5 nebo pověříte poštovní celní deklaraci (případně jakoukoliv komerční deklarantskou firmu) tím, aby vás na základě plné moci zastoupila v celním řízení.

Článek

Reportáž - nakupování on-line 2 Foto:

Nakupování on-line: Zásadní je sledovat recenze... REPORTÁŽ

E-shopům začínají ty nejpernější týdny. V této době totiž každoročně roste počet prodaného zboží v desítkách procent...

Při doručení zásilky pak zaplatíte vše, co se zásilkou souvisí (clo, DPH a poplatek poště za zastoupení a vyhotovení celní deklarace – 180 korun). Pokud se dostavíte na poštu pro zásilku osobně, zaplatíte kromě daně či cla za služby pošty 96 korun.

Reklamace, urgování zásilky

Stejně, jako v případě českých e-shopů, se stane, že zásilka má zpoždění, nebo přijde jiné zboží, než jste si objednali. Případně se poničí nebo přestane fungovat. Pokud jde o zboží ze zemí mimo EU, platí, že se reklamace řeší podle legislativy země, ze které zboží putuje. Je ale na vás zhodnotit, jestli vám například bude stát za to posílat poškozené zboží zpátky. Podle zkušeností, které si někteří zákazníci zahraničních e-shopů vyměňují na internetu, je komunikace s tamními obchodníky ale většinou velmi příjemná a v řešení problémů se zbožím vycházejí vstříc. Jaké máte zkušenosti vy?

Rizika nakupování ze zemí mimo EU

Výhody nízkých cen jsou jasné, jaká ale existují rizika takových nákupů?

  1. Stejně jako u českých e-shopů nemožnost si zboží prohlédnout, nejistota, u koho si zboží objednáváte, nevíte, jestli a kdy zboží přijde. Například v Číně je řada spolehlivých obchodů, ale své e-shopy tam údajně provozuje také až několik tisíc podvodníků.
  2. Zboží nemusí být příliš kvalitní.
  3. Jazyková bariéra může komplikovat nákup i následné řešení případné reklamace.
  4. Platit přímo kartou může být riskantní, je ale fakt, že banky se stále snaží bezpečnostní systémy plateb zdokonalovat. Preferujete-li platbu kartou přes internet, odborníci doporučují mít otevřený další speciální účet určený pouze pro nakupování a nevyužívat účet, na který vám chodí výplata a máte tam více finančních prostředků.
  5. Doručení může trvat dlouho, až několik týdnů - musíte objednávat zboží, které nepotřebujete akutně, nebo s předstihem. A nebo pro urychlení přepravy za vyšší cenu.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

V Číně lze koupit téměř cokoliv Foto:

REPORTÁŽ: Statisíce Čechů šetří tím, že nakupují v Číně! Riskují?

On-line nakupování v čínských obchodech u nás zažívá obrovský rozmach. Vychází to totiž mnohem levněji, než když si lidé objednají zboží z domácích e-shopů. Podle údajů...

Článek

Žena platí kartou v obchodě Foto:

Platební karty v cizině: Češi platí víc v obchodech. Z bankomatů tolik nevybírají

Vrcholí doba dovolených. Logicky to je vždy období, kdy Češi utratí v cizině mnohem víc, než jindy v roce. Ti, kteří s sebou vozí kartu, s ní platí víc u obchodníků, než...

Článek

Kreditní karta - úvěr bez ručitele pro lidi s platební morálkou Foto:

BONUS: Výhody a nevýhody kreditní karty. Pro koho je vhodná?

Ač tak na první pohled nevypadá, je kreditní karta forma úvěru. Jedná se o levný úvěr pro toho, kdo je zodpovědný, má pojem o čase a umí s kartou pracovat. Naopak velmi...

Článek

Platba kartou v obchodě Foto:

Miliardy transakcí ročně: Jak často používáte platební kartu vy? A kolik utratíte?

Za poslední rok z našich bankovních účtů "zmizelo" díky používání platebních karet doma i v cizině přes 900 miliard korun. Z bankomatů Češi vybrali přes 625 miliard, u...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

Diskuze

reklama