Aktuální ceny: Za jídlo i oblečení platíme víc. Co nakupujeme levněji?

Za velké množství potravin platíme víc, než na začátku roku Foto: Za velké množství potravin platíme víc, než na začátku rokuFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv TV Prima

 

V obchodech si připlatíme, (nejen) ceny potravin totiž opět rostou. Zdražování se ale netýká jen jídla, dotklo se například také oblečení a obuvi. Více korun než na začátku roku dáme především za vejce, jogurty a ovoce. To jsou ale jen některé z položek, jejichž cena vzrostla. „Zdražují převážně potraviny, zdražuje částečně i textil, ale na druhou stranu to vyvažuje levnější elektronika a levnější energie. V nadcházejících měsících očekávám, že by měly zlevňovat i pohonné hmoty,“ vypočítává ekonom Jan Bureš. To by pro motoristy byla příznivá zpráva, i vzhledem k tomu, že se právě za poslední rok cena pohonných hmot zvýšila – o 1,7 %.

Reportáž Gabriely Zvonkové

Co se zdražilo nejvíc a o kolik?

Co se potravin týče, nejvíce si oproti začátku roku připlatíme právě za vejce – a to o 15,5 %. Druhé a třetí místo na pomyslném stupni „vítězů“ obsadily jogurty s 11,5 % a ovoce s 9,1 %, jehož cenu podle údajů České statistického úřadu zvedly především dražší peckoviny a bobuloviny. Víc platíme i za mléko nebo alkohol. Růst cen se ale netýká jen potravin. Připlatíme si také za oblečení a boty. Obuv podražila o 6,4 %. Více stojí i finanční služby, které podražily o 5,2 %, zvýšily se i platby za pojištění, a to o 3 %.

Klesala zejména cena elektřiny

V obchodech sice většinou nakupujeme dráž, bydlíme ale levněji. Alespoň pokud jde o svícení, používání spotřebičů, někde topení či vaření.

 

Gabriela Zvonková Foto:

„Růst cen se nedotkl například elektřiny, jejíž cena spadla během roku až o 10 procent,“ zjistila reportérka ZPRÁV TV PRIMA Gabriela Zvonková.

 

 

Podle aktuálních odhadů odborníků na energie navíc částka za spotřebu elektřiny zůstane stejná i v příštím roce nebo naopak ještě klesne. Více o úsporách za elektřinu a vše zásadní o energiích se dozvíte ve speciálu Prima Rádce, kde najdete i celou sérii hraného on-line seriálu zabývající se energiemi. Hlavní roli si zde zahrál finanční expert Patrik Nacher.

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

 

Pokud jde ale o další položky v oddíle „bydlení“, podle statistických tabulek jejich ceny také vzrostly. Jedná se o platby za zemní plyn či nájemné, kdy se ceny u plynu zvedly o 2,4 % a nájem o 1 %.

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Foto: thinkstock.com

 

Za zdražením je oslabená koruna

Za zdražením stojí zejména uměle vyvolané oslabení koruny Českou národní bankou loni v listopadu. Kvůli němu podražilo také hlavně zboží z dovozu, platíme také víc za dovolenou. Nicméně podle některých odborníků může za vyšší ceny potravin také slabší úroda.

Článek

Reportáž - Intervence ČNB Foto:

Dražší zboží z ciziny i dovolená. Oslabení koruny vidí ČNB pozitivně... REPORTÁŽ

Po umělém oslabení koruny na počátku loňského listopadu se kurz naší měny ustálil kolem sedmadvaceti korun a padesáti haléřích za jedno euro.

Kupní síla napříč republikou

Jde ale také o to, kolik peněz mohou obyvatelé jednotlivých krajů v daném období utratit z toho, co vydělají. V tomto případě jsou na tom nejlépe obyvatelé Prahy. Kupní síla obyvatel hlavního města je téměř o třetinu vyšší, než je celostátní průměr. Naopak nejhůře jsou na tom lidé žijící v Ústeckém kraji. „Ten rozdíl a to, proč Praha tolik vyčnívá, je dané tím, že přitahuje více vysokoškolsky vzdělané pracovníky a to například ve finančnictví nebo v informačních technologiích,“ vysvětluje Jan Bureš. Ale zároveň tvrdí, že platy, pokud jde o některé kontrétní pracovní pozice, mohou být i v jiných krajích vyšší, než v Praze. „Pokud seženete práci ve stejném sektoru se stejným vzděláním v Ústeckém kraji, tak můžete mít naopak vyšší příjmy,“ uzavírá ekonom.

Kraj  Kupní síla (% průměru ČR)
1. Hlavní město Praha  130,1 %
2. Středočeský  106,4 %
3. Plzeňský  100,9 %
4. Karlovarský  99 %
5. Jihomoravský  98,1 %
6. Královéhradecký  97,2 %
7. Jihočeský  96,8 %
8. Vysočina  95,4 %
9. Liberecký  95 %
10. Zlínský  92,8 %
11. Pardubický  91,9 %
12. Olomoucký  90,9 %
13. Moravskoslezský  89,9 %
14. Ústecký  89 %

Zdroj tabulky: http://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/kolik-si-toho-koupite-z-platu-porovnani-regionu-v-cesku/r~de4d33a4659c11e490f70025900fea04/

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Elektřina by zdražit neměla... Foto:

Dobrá zpráva: Cena elektřiny bude v příštím roce opět klesat!

To, že nebudeme platit víc za elektřinu, odhadují odborníci z politiky energetických společností. Ty se totiž začínají předhánět s nabídkami, ve kterých garantují ceny...

Článek

Sprchováním spotřebujete méně vody i energie Foto:

Úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici

Na každém kroku můžete doma uspořit až tisíce korun ročně. Největší šanci v tomto ohledu nabízejí energie...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

 

 

Diskuze

reklama