BONUS: 7x o platebních kartách. Jak je správně používat?

Jak správně používat platební kartu? Foto: Jak správně používat platební kartu?Foto: thinkstock.com

V prvním dílu seriálu o financích Marta a Karel zjistili, že to s kartou moc neumějí. Co všechno dělali špatně? A jak správně by se měla karta používat? Chyby i rady jsme shrnuli do sedmi bodů.

 

Platební karta je klíč k vašim penězům. Nenechte nikoho, aby "odemkl" bankovní účet místo vás. Chyby, které dělají Marta s Karlem, by se neměly v praxi objevit. Které to jsou?

1. PIN jako datum narození

Nikdy byste neměli dávat PIN ke kartě v takové kombinaci čísel, kterou lze v souvislosti s vaší osobou snadno dohledat. Sice si ho budete dobře pamatovat, ale riskujete, že kód snadno odhalí i podvodník, který se na vás zaměří.

2. PIN v peněžence u karty

Ještě více nebezpečné je nechávat PIN kód napsaný přímo u karty. Zdá se to neuvěřitelné, ale někteří lidé to skutečně ještě takto dělají. Bezpečné to není ani na papírku v peněžence nebo v kabelce. Když už si musíte PIN někam psát, lepší je jako součást delšího řetězce čísel, připište k němu například číslo domu nebo něčí telefonní číslo, které znáte. Můžete využít také možnost změnit si PIN tak, aby se vám lépe kód pamatoval. Řada bank už to umožňuje.

3. Sdělování PIN

PIN byste neměli nikomu říkat, podle odborníků ani manželce či manželovi, máte-li oddělené účty. Rozhodně kód nediktujte v obchodě nebo si ho nepředříkávejte nahlas při vybírání z bankomatu.

4. Zadávání PIN

Vždy si kryjte klávesnici při zadávání PIN druhou rukou a kontrolujte si, že vás nikdo nepozoruje. Více o bezpečném chování nejen u bankomatu v následujícím článku.

Článek

Nenechte si při výběru z bankomatu od nikoho "dýchat na záda"... Foto:

Používáte platební kartu? Nebuďte snadným terčem pro zloděje! FOTOGALERIE

Platební karta nám usnadňuje život a šetří peníze. Placení kartou je snadné, není zatíženo poplatkem, a vybrat z bankomatu vlastní banky je násobně levnější než udělat...

5. Kartu neztrácejte z dohledu

Pozor si dávejte také při používání platební karty v obchodě při placení. Nikdy ji nesmíte ztratit z dohledu. Nenechávejte prodavačku, aby s ní někam odběhla. Nikomu kartu nepůjčujte. Víte, že lze kartu snadno zneužít například při on-line platbách. V těchto případech stačí znát 16ti místné číslo, které je na kartě uvedeno. Případný podvodník PIN pro tyto účely nepotřebuje.

6. Frekvence výběrů hotovosti

Vybíráte-li často hotovost z bankomatu, měli byste si najít banku a účet, který vám umožní vybírat z bankomatu zdarma. Banky na českém trhu to umožňují, některé z nich mají bez poplatku i vybírání z bankomatu cizích bank. Nicméně obecně je lepší vybírat méně často a vyšší částky.

Článek

Platba kartou v obchodě Foto:

Miliardy transakcí ročně: Jak často používáte platební kartu vy? A kolik utratíte?

Za poslední rok z našich bankovních účtů "zmizelo" díky používání platebních karet doma i v cizině přes 900 miliard korun. Z bankomatů Češi vybrali přes 625 miliard, u...

Účet si vybírejte i podle poplatků, které si banky účtují. Ceny jsou rozdílné.

7. Výdaje pod kontrolou

Platíte-li kartou, může se stát, že nebudete mít tolik pod kontrolou útraty. Proto jedna malá rada na závěr:

 

Na první díl seriálu o platebních kartách se podívejte tady:

Článek

Seriál o financích - 1. díl - titulní foto Foto:

SERIÁL o financích (1. díl): Platební karty

Seznamte se s hlavními hrdiny našeho seriálu o financích. Marta a Karel spolu žijí v pronajatém bytě. Peněz mají tak akorát, ale chybí jim morálka a přehled. Potřebují...

 

Jak se vám líbí nový seriál o financích? Napište nám na Facebook.

Diskuze

reklama