7 důvodů, proč mít kreditku (a třeba i zlatou)

Zlaté kreditky Foto: Zlaté kreditkyFoto: thinkstock.com

Pokud běžně platíte v obchodě kartou, baví vás si tak trochu hrát, kalkulovat a jste finančně zodpovědní, možná jste už uvažovali o tom, pořídit si kreditku.

 

I přesto, že se jedná o půjčku, má spoustu výhod a v šikovných rukách se jedná o užitečného pomocníka při hospodaření s rodinnými financemi. Proč byste ji měli mít právě vy?

1. Bez úroků

Kreditní karta je jediný úvěr, kdy nemusíte platit úroky, pokud peníze vrátíte včas. Je ale potřeba myslet na to, že po bezúročném období naskakují vysoké poplatky. Pokud však peníze vrátíte včas, není se čeho obávat. Máte možnost nastavit napříkad inkaso. Bezúročné období trvá od 45 do 55 dnů.

Přehled kreditek + možnost objednání on-line. ZDE


2. Finanční rezerva

Kartu lze využít i jako finanční rezervu. Občas se stane, že se něco rozbije a vy nutně potřebujete koupit nový spotřebič. Pro takové případy může být vhodná i kreditka.

3. Slevy, bonusy

Kreditka nabízí spoustu doprovodných slev a akcí ve výši několika desítek procent. Jedná se o různé slevy u konkrétních prodejců (restaurace, běžné obchodní řetězce, sport, oblečení...). Klient má sice omezený výběr, nicméně pokud mu nabízený sortiment vyhovuje a chce u konkrétních obchodníků nakupovat, získá výrazné slevy. Výhodné je to pro obě strany. Obchodníci jsou ochotni poskytnout slevy, protože jim přívádějí zákazníky navíc.

 

Kreditka? Debetka? Rozdíl není na první pohled vidět Foto: SPECIÁL o platebních kartách

 

Podívejte se na hraný on-line seriál. Kromě něj najdete ve speciálu i spoustu zajímavých informací v článcích...

 4. Až dvě procenta z nákupů zpět

Stále více lidí volí kreditní kartu jako určitou alternativu spoření. Při jejím správném používání máte jistotu, že většinu zboží nakoupíte levněji, než kdybyste platili v hotovosti nebo debetní kartou. Řada karet nabízí možnost, že z nákupu dostanete na účet až dvě procenta z utracené částky zpět.

5. Nepotřebujete ručitele

Pro získání kreditní karty nepotřebujete ručitele. Obvykle po vás banka ani nebude vyžadovat, abyste si u ní otevřeli běžný účet.

"Kreditní karta je levný úvěrový nástroj pro ty, kteří mají pojem o čase, jsou zodpovědní a umějí s kartou pracovat, a naopak velmi drahý pro ty, kteří tak nečiní", říká bankovní expert Patrik Nacher.

6. Bez dalších žádostí

Máte peníze neustále k dispozici. Pokud vám banka kreditní kartu schválí, máte k dispozici určitou sumu peněz, o kterou už nemusíte opakovaně žádat. Řada kreditních karet je už očištěna o poplatky za aktivaci a vedení účtu.

7. Vhodná na cestu do zahraničí

Kreditka se vyplatí i na zahraniční cesty. Chystáte-li se vycestovat, je směnný kurz na kartě většinou výhodnější, než výměna valut.

Dvoudílný MANUÁL pro ty, kteří chtějí používat kreditní kartu:

Článek

Žena s kreditkou Foto:

Kreditní karta: Úvěr bez ručitele pro lidi s platební morálkou (1. díl)

Kreditní karta je levný úvěrový nástroj pro ty, kteří mají pojem o čase, jsou zodpovědní a umějí s kartou pracovat, a naopak velmi drahý pro ty, kteří tak nečiní.

Článek

Placení kreditní kartou Foto:

Kreditní karta: Úvěr bez ručitele pro lidi s platební morálkou (2. díl)

Kreditní karta je jediný úvěr, kdy nemusíte platit úroky, pokud peníze vrátíte včas. Platíte-li ale kartou, musíte se chovat více zodpovědně, protože odpadá onen přirozený...

Všechno má ale svoje pro a proti, tady ještě několik nevýhod, které se ke kreditkám vážou:

  • Vysoké úroky, pokud nestihnete vrátit konkrétní částku včas
  • Lákadlo na utrácení – při předávání plastikové karty můžete při nákupech ztratit pocit, že vydáváte peníze a láká vás to nakupovat víc věcí, než potřebujete
  • Matení – lidé mají pocit, že nejde o úvěrový produkt
  • Poplatky (někdy poplatek za kartu a poplatek za vedení kartového účtu, poplatky za výběr z bankomatu)

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Povinné platby za provoz auta se vyplatí po letech porovnat Foto:

Povinné ručení se vyplatí porovnat, můžete ušetřit tisíce. Tady je DŮKAZ

I přesto, že ceny povinného ručení od loňska vzrostly a mají se zvyšovat i letos, v porovnání s cenami před pár lety se aktuální nabídky pojišťoven pohybují mnohem níž.

Článek

Článek

Sledování čísel na burze cenných papírů. Pro někoho nuda, pro druhého napínavé drama.  Foto:

Tam, kde peníze nikdy nespí... Jak se můžete do světa akcií zapojit i vy?

Když se řekne Wall Street, snad každý už ví, o co jde, co se tam děje, čím je tato ulice na Manhattanu v New Yorku slavná. Sídlí tam americká burza cenných papírů...

 

Prima Rádce je taky na Facebooku. Najdete nás zde.

 

Diskuze

reklama