10 věcí, které byste měli udělat, než podepíšete smlouvu s bankou!

V bance... Foto: V bance...Foto: thinkstock.com

Nenechte si vnutit nic, o čem pochybujete. Svěřte své peníze bance s rozmyslem.

Chcete si založit účet v bance nebo vám stávající už nevyhovuje? Než novou smlouvu podepíšete, zjistěte si co nejvíce informací. Následujících deset rad vám pomůže stát se spokojeným bankovním klientem.

1. Přemýšlejte

Pečlivě si rozmyslete, co chcete, než vůbec vkročíte do banky. Měli byste vědět, zda váš účet bude sloužit jen k posílání výplaty či zda zadáte i pravidelné příkazy k úhradě nebo zda chcete, aby účet také spořil peníze (což běžné účty neumí).

2. Vybírejte

První návštěvu banky berte pouze jako informativní. Nechte si vysvětlit možnosti, které odpovídají vašim potřebám. Vezměte si informační materiály a celou věc si v klidu rozmyslete doma. Nenechte si napoprvé vnutit služby a produkty, o které nestojíte. Vyžadujte profesionální přístup a informační servis.

3. Porovnávejte

Navštivte více bank nebo prostudujte jejich internetové stránky. Vyhledávejte informace a porovnávejte jednotlivé služby a jejich ceny. Teprve pak uzavírejte smlouvu.

4. Počítejte

Spočítejte si, co se vám nejvíc vyplatí, co je nejvýhodnější a nejefektivnější. Tvrzení bankovních úředníků berte jen jako jeden z argumentů. Postupem času můžete zjistit, že některé služby je výhodnější řešit prostřednictvím jiné banky. Údaje můžete najít na internetu, což je určitě pohodlnější, ale doporučujeme také osobní návštěvu v bance. Taková „přepadovka“ na pobočce dává jakousi představu o tom, jak banka funguje, jak úředníci reagují, jaký je vztah k zákazníkovi.

Článek

Spoříte si? Foto: thinkstock.com

Spořicí účet. Zaslouží si ještě vůbec přívlastek „spořicí“?

Úroky na spořicích účtech jsou zase o něco nižší. Má smysl na ně v současné době ještě ukládat peníze?

5. Kontrolujte

Čtěte pečlivě smlouvy, které podepisujete. Kontrolujte výpisy z účtu, sami si zapisujte pohyby na účtu (výběry, vklady). Cílem není jen kontrola banky, ale i vašeho ekonomického chování.

6. Poraďte se

Rady, ale i zkušenosti ostatních zákazníků a další praktické informace, jako jsou porovnání, můžete získat nejen od svých známých. Existují specializované internetové servery, spotřebitelské organizace, instituce státního dohledu.

7. Buďte důslední

Nenechte se odbýt, trvejte si na svých právech a povinnostech banky. Případné problémy nebo nejasnosti určitě nevyřešíte láteřením v hospodě a mnohdy ani telefonátem na informační linku banky. Nevzdávejte se, prostudujte svoji smlouvu, konzultujte se spotřebitelskými organizacemi a takto vybaveni navštivte banku osobně. V nejhorším případě zjistíte, jak se chovat příště, aby problém nevznikl znovu. I to je úspora.

8. Buďte nároční

Pokud již máte v konkrétní bance účet, pečlivě zvažujte, zda se vám její další nabídky hodí. Nebuďte nedočkaví, nic vám neuteče. Bankovní ústavy své marketingové nabídky obvykle periodicky opakují. Požadujte doplňující informace, pečlivě zvažujte výhodnost a především potřebnost konkrétní nabídky. Velmi lákavé jsou například různé časově omezené nabídky kontokorentních úvěrů nebo kreditních karet. Pokud totiž s nabídkou souhlasíte, ale ve skutečnosti ji nevyužijete, stejně za tuto možnost zaplatíte nějaký poplatek. A ten může dosáhnout i několika tisíc korun ročně.

9. Buďte aktivní

Ptejte se a informujte se při jakýchkoliv nejasnostech. Nevíte, co je poplatek za položku? Zeptejte se. V tomto případě stačí dotaz na infolince. Když již plánujete cestu do banky, připravte si soubor otázek, které vás zajímají, a žádejte na ně odpovědi. To samozřejmě platí i v případě, že již u banky účet máte.

10. Buďte opatrní

Nevěřte bezhlavě reklamám, pozorně zvažujte „výhodné“ nabídky v rámci různých kampaní. Pro klienty nepříjemné informace bývají v reklamách potlačeny nebo nedostatečně vysvětleny. Typickým příkladem je údaj RPSN, který udává skutečnou roční cenu úvěru.

Patrik Nacher, www.bankovnipoplatky.com

Článek

Podepisování smlouvy Foto: thinkstock.com

Kauza RPSN: Napálili i vás? Zjistíte to pomocí KALKULAČKY v článku!

Platím zbytečně moc, oklamali mě? Tápete, jestli i vaši peněženku zasáhlo zjištění České obchodní inspekce o chybně počítané hodnotě RPSN ve spotřebitelských úvěrech? ...

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Když peníze navíc nejsou... Foto: thinkstock.com

Nečekané výdaje. Co s tím, když nemáte našetřeno?

Není to nic příjemného, ale zažil to snad každý. Občas je třeba zaplatit za něco, co úplně nezapadá do finančních plánů. Poradíme vám, jak se s takovou situací nejlépe ...

Článek

Peníze - eura Foto: thinkstock.com

Viděli jste ve Zprávách TV Prima: Platby na zahraniční účet vás mohou přijít draho. Na co si dát pozor?

Buďte ve střehu a zjistěte si včas, na kolik vás přijde platba na účet do zahraničí. Peníze to nemusejí být malé.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama